Albert Einstein opisał  kwantowe splątanie jako „upiorne oddziaływanie na odległość” dotychczas  badanie tego  zjawiska ograniczyło się do małych odległości na Ziemi.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

W nowych badaniach opublikowanych 9 kwietnia badacze zaproponowali użycie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej aby zbadać jak najlepiej „upiorne oddziaływanie” i potencjalnie pomóc w wprowadzeniu pierwszej globalnej  sieci  komunikacji kwantowej.

Ich plany wliczają twierdzenie Bella (które sprawdza teoretyczną  sprzeczność pomiędzy przewidywaniami mechaniki kwantowej i fizyki klasycznej) i  kwantową dystrybucję klucza, która użyje Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jako punktu odniesienia do wysyłania sekretnego  kluczu szyfrowania  przez o  wiele większe odległości które były dotychczas osiągane na ziemi przy użyciu światłowodów.

„W trakcie kilku miesięcy w roku Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przechodzi od 5 do 6 razy z rzędu w poprawnej orientacji dla nas  i naszych eksperymentów” powiedział współautor badań Profesor Rupert Ursin.

Dla eksperymentu Bella para splątanych fotonów zostanie wygenerowana  na powierzchni; jeden zostanie wysłany z przyziemnej stacji do zmodyfikowanej kamery na pokładzie Stacji Kosmicznej, kiedy inny będzie mierzony lokalnie na ziemi.

Splątane fotony są blisko połączone między sobą  pomimo iż są odseparowane  bardzo dużą odległością. Pomiar jednego ze splątanych fotonów wpływa na pomiar drugiego niezależnie jak daleko od siebie się znajdują.

„W odniesieniu do mechaniki kwantowej, splątanie nie zależy od dystansu. Nasz eksperyment typu Bell’a pokaże iż splątanie zachodzi również na większych dystansach( ok 500 km)” kontynuuję Profesor Ursin.

„Nasze eksperymenty również pozwolą nam zbadać potencjalny wpływ grawitacji na kwantowe splątanie”.

 

Źródło: http://phys.org
0 0 votes
Article Rating