Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości uznał, że Tokio powinno cofnąć pozwolenia na połów wielorybów w celach naukowych na wodach antarktycznych. Japonia, choć „głęboko rozczarowana”, podporządkuje się decyzji najwyższego organu sądowego ONZ.

Polowanie na wieloryby

MTS w przyznał słuszność Australii. Australia wniosła sprawę do MTS w Hadze w 2010 roku, twierdząc, że japońskie zapewnienia o badaniach naukowych są jedynie przykrywką dla faktycznie czysto komercyjnych połowów wielorybów.

Trybunał uznał, że Tokio powinno cofnąć pozwolenia na polowanie i zabijanie wielorybów do celów naukowych, ponieważ japoński program połowów na morzach antarktycznych w istocie nie służy celom naukowym.

– W świetle faktu że program badawczy JARPA II trwa od 2005 roku i pociągnął za sobą zabicie około 3 600 płetwali karłowatych, naukowe rezultaty wydają się bardzo ograniczone – powiedział prezes trybunału Peter Tomka ze Słowacji.

Respektowanie orzeczenia MTS zapowiedział szef japońskiej delegacji.

– Jako kraj, który szanuje zasady prawa, (…) i jako odpowiedzialny członek wspólnoty międzynarodowej Japonia będzie respektować decyzję Trybunału – powiedział Koji Tsuruoka po opuszczeniu sali sądowej dziennikarzom.

Przykrywka dla komercyjnych połowów

Japonia podpisała w 1986 roku moratorium na połowy wielorybów, ale nadal co roku odławiała do 850 płetwali karłowatych w zimnych wodach Oceanu Południowego, powołując się na traktat z 1946 roku, który pozwala na zabijanie wielorybów w celach naukowych.

Wielorybnictwo niegdyś było bardzo rozpowszechnione i obecnie Japonia należy do garstki krajów, które kontynuują tę tradycję. Mięso wielorybie cieszy się uznaniem japońskich konsumentów jako rarytas.

Sędziowie zgodzili się z Australią, że badania nie są proporcjonalne do liczby zabitych zwierząt – dwa recenzowane artykuły od 2005 roku napisano na podstawie badań uzyskanych dzięki zabiciu dziewięciu wielorybów.

Płetwala karłowatego można spotkać od Arktyki po Antarktydę.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating