Regionalni politycy żądają od Warszawy rezygnacji z atomowych planów. 

Parlament krajowy Brandenburgii (Landtag) odrzucił większością głosów polski plan budowy elektrowni atomowych. Jednocześnie Landtag wezwał rząd krajowy Brandenburgii do zajęcia zdecydowanego, negatywnego stanowiska wobec polskich planów w ramach międzynarodowych konsultacji środowiskowych (SUP). Bez względu na lokalizację, istnienie takiej elektrowni będzie oznaczało zagrożenie, także dla odległych regionów, utrzymują brandenburscy posłowie. Jedynie posłowie opozycyjnej CDU i FDP odrzucili wniosek i ostrzegli przed strategią „grożenia Polsce palcem”.

To nie pierwsza próba Niemców odwiedzenia Polski od decyzji o budowie elektrowni atomowych. To gorący temat, zwłaszcza w przygranicznych landach: Brandenburgii i Meklemburgii-Pomorzu Przednim, oraz w Berlinie. Wiosną tego roku, o ponowne przemyślenie decyzji o budowie elektrowni apelował do polskiego rządu na łamach dziennika „Tagesspiegel” Matthias Platzeck, premier Brandenburgii. Do protestów wobec polskich planów atomowych zachęca obywateli część polityków, organizacje ekologiczne i inicjatywy obywatelskie.

Ponad 20 tysięcy podpisów zebrało w Meklemburgii stowarzyszenie AFLUM – Atomfreies Leben in Ueckermark (Bezatomowe Życie w Ueckermark), które dwa lata temu zorganizowało wraz z polskimi ekologami protest antyatomowy w Gryfinie. Antyatomowi aktywiści liczą, że na skutek protestów z Niemiec Polska skreśli z listy możliwych lokalizacji elektrowni tereny w bezpośrednim sąsiedztwie granicy, choć, jak przyznają – najlepiej byłoby, gdyby Polska w ogóle z planów zrezygnowała.

Na mocy umów międzynarodowych, państwa ewentualnie zagrożone w przyszłości następstwami możliwej awarii polskiej elektrowni atomowej, mogły wyrazić swoje opinie i uwagi do polskiego projektu, jak również zadawać na jego temat pytania. Prawo to mają nie tylko rządy państw, ale i mieszkańcy tych państw. Czas na to mają do stycznia przyszłego roku. Polska ma obowiązek zapoznać się z pytaniami i uwagami, ale nie musi się nimi kierować przy podejmowaniu decyzji. W konsultacjach, oprócz Niemiec, biorą udział również Austria, Szwecja, Finlandia, Czechy, Słowacja i Dania.

 

Źródło: wiadomosci.wp.pl
0 0 vote
Article Rating