Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zarejestrowano spadek ciśnienia powietrza. Przyczyną okazała się niewielka szczelina, którą załoga stacji zasklepiła tymczasowo taśmą ochronną. Trwają prace nad trwalszym zabezpieczeniem otworu.

Usterka powstała na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-09, którym 8 czerwca na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) przyleciało trzech astronautów. Jako pierwsi dowiedzieli się o niej kontrolerzy misji, pracujący w Houston i w Moskwie. Zaalarmowały ich czujniki ciśnienia powietrza zamontowane na Stacji.

„Nietypowa sytuacja”

– W nocy i rano miała miejsce nietypowa sytuacja – spadek ciśnienia, wyciek tlenu ze stacji – poinformował w czwartek dyrektor rosyjskiej narodowej agencji kosmicznej Roskosmos Dmitry Rogozin. W ISS miał uderzyć mikrometeoryt, co spowodowało powstanie szczeliny długości około dwóch milimetrów.

Astronauci w tym czasie byli pogrążeni we śnie, jednak gdy tylko się obudzili w środę, zalecono im, aby szukali otworu. Niektóre media podają, że dziurę wykrył Alexander Gerst, obecny dowódca ISS, wkładając w nią palec. Wiele źródeł zaś dementuje te pogłoski. Zaznaczono, że usterka nie stanowiła dla kosmonautów zagrożenia.

Taśma ochronna na ratunek

Szczelinę zasklepiono kaptonową taśmą ochronną. Nie było konieczności wychodzenia na zewnątrz stacji. Astronauci wraz z projektantami ISS pracują nad mocniejszym zabezpieczeniem otworu. Według informacji z Twittera stacji, ciśnienie na pokładzie jest na stałym poziomie.

Uszkodzony element Sojuza nie wraca na Ziemię. Będzie odrzucony od statku przed wejściem w ziemską atmosferę. NASA podkreśla, że załoga będzie na bieżąco monitorować miejsce, w którym powstała szczelina.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS (Maciej Zieliński/DPA/PAP)

Badania mikrograwitacji

Głównym zadaniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest prowadzenie badań naukowych w warunkach mikrograwitacji. Mają one pozwolić między innymi na lepsze poznanie funkcjonowania ludzkiego organizmu w takich warunkach.

Na ISS obecnie znajduje się sześć osób. Wymiana części załogi nastąpi 4 października.

 

 

Źródło: bbc.com, NASA, tvn24

 

0 0 votes
Article Rating