Z powodu niesprzyjającej pogody start amerykańskiej rakiety Falcon 9 nie odbył się w środę 27 maja. Szef NASA Jim Bridenstine poinformował, że zrezygnowano ze startu w związku z ryzykiem wywołania uderzenia pioruna.

„Odwołujemy start rakiety z powodu niesprzyjających warunków pogodowych. Nasza kolejna próba zaplanowana jest na sobotę” – poinformowała firma SpaceX na około 17 minut przed planowanym startem z Przylądka Canaveral na Florydzie. Prezydent USA Donald Trump, który przybył na Florydę specjalnie po to, by obserwować start amerykańskiej rakiety podziękował NASA i Spacex za ciężką pracę.

„Nie mogę doczekać się, kiedy się z wami znowu spotkam w sobotę” – napisał na Twitterze Donald Trump.

Szef NASA Jim Bridenstine przyznał, że z chmur, znajdujących się niedaleko miejsca startu rakiety, nie dochodziło do wyładowań atmosferycznych. – Ale była obawa, że jeśli rozpoczniemy start, to spowoduje to uderzenie pioruna – powiedział. Podkreślił, że mimo to, wykonano ważny krok. – Uczymy się bardzo dużo z każdej próby – dodał.

Doświadczony 53-letni astronauta Douglas Hurley powiedział, że cała załoga wykonała dobrą pracę. – To było świetne doświadczenie, które powtórzymy w sobotę – powiedział chwilę po wyjściu z kapsuły.

Z powodu niesprzyjającej pogody start amerykańskiej rakiety Falcon 9 nie odbył się w środę 27 maja, ERIK S. LESSER/PAP/EPA

Pierwszy lot astronautów w prywatnym statku

Załogową kapsułę Dragon, którą wyniesie rakieta Falcon 9, wykonała na zlecenie Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) firma znanego miliardera Elona Muska – SpaceX. Po raz pierwszy w kosmos wyniesie więc astronautów statek wyprodukowany przez prywatną firmę. Będzie to pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terenu USA od prawie dziesięciu lat.

Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS. Wymiana członków załogi stacji realizowana była wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Misję wykonać mają Robert Behnken i Douglas Hurley. Obaj są bardzo doświadczonymi astronautami – stanowili załogę promów kosmicznych, są też pilotami testowymi. Hurley ma 53 lata a Behnken – 49 lat. Zdaniem ekspertów to optymalny wiek dla astronautów; muszą być to bowiem osoby zarówno z dużym doświadczeniem i cechujące się dobrą kondycją psychofizyczną. Dragon zadokuje na ISS po około 24 godzinach od startu. Statek jest zaprojektowany w taki sposób, by proces ten dokonał się automatycznie. Jeden z astronautów będzie jednak monitorował przebieg dokowania i w razie nieprzewidzianych okoliczności wykona ten manewr manualnie.

Szef NASA Jim Bridenstine
BILL, INGALLS/PAP/EPA

Kolejna próba w sobotę

Kolejne podejście zaplanowano na sobotę 30 maja o godzinie 21.33 czasu polskiego.

Misja Crew Demo 2 to pierwszy w historii załogowy lot statku kosmicznego SpaceX. Po blisko dekadzie, amerykańscy astronauci z NASA ponownie wystartują z terenu Stanów Zjednoczonych. Statek Crew Dragon zbudowany przez firmę Elona Muska wyniesie w przestrzeń kosmiczną rakieta Falcon 9. Wystartuje z Centrum Kosmicznego im. Johna Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie.

Kapsuła załogowa Dragon z dwoma astronautami wyniesiona zostanie dziś na orbitę przez rakietę Falcon 9, w okolicach 23:00 rakieta może być widoczna nad Europą

 

 

ŹródłoPAP/Reuters

 

0 0 votes
Article Rating