Obserwacje z ostatnich 50 lat wykazały, że noce ocieplają się szybciej niż dni. Specjaliści sądzą, że trend ten utrzyma się także w nadchodzących dekadach. Dzięki temu odkryciu trzeba będzie zaktualizować modele klimatyczne.

 Dzień i noc

Młody naukowiec Richard Davy z norweskiej fundacji badawczej Nansen Environmental and Remote Sensing Center zbadał przyczyny szybszego ocieplania się nocy w porównaniu do dnia. Taki schemat zaobserwowano na całym świecie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Badania przeprowadzono w oparciu o dane oraz wyliczenia modeli.Wcześniejsze badania opierano głównie na obserwacji zmian, jakie zachodzą w pogodzie w danym czasie, m.in. zwiększających się takich parametrów, jak zachmurzenie, opady czy wilgotność powietrza. Jednakże Davy, wraz ze swoimi współpracownikami, wykazał, że szybsze ocieplanie się nocy jest związane z całym systemem klimatycznym, ponieważ temperatura powietrza nocą jest z natury bardziej czuła na zmiany klimatu.

 

Inna grubość warstwy granicznej

Powietrze ogrzewa się lub ochładza od powierzchni Ziemi. Z tego powodu największe zmiany w jego temperaturze zachodzą w najniższej warstwie atmosfery, tzw. warstwie granicznej. W godzinach nocnych jest ona stosunkowo cienka (kilkaset metrów), a w ciągu dnia rozciąga się nawet do kilku kilometrów w pionie. To właśnie ta różnica w grubości warstwy wpływa na to, że temperatura powietrza nocą jest bardziej wrażliwa na ocieplenie niż w ciągu dnia.

 

Rola gazów cieplarnianych

Ważną rolę w ocieplaniu się naszej planety mają gazy cieplarniane. Rosnący poziom emisji dwutlenku węgla do atmosfery zmniejsza ilość promieniowania emitowanego w przestrzeń kosmiczną, a to oznacza, że przy powierzchni Ziemi zostaje więcej energii w postaci ciepła. Dzięki temu zwiększa się temperatura powietrza zarówno nocą, jak i w ciągu dnia. Nocna, czyli cieńsza warstwa strefy granicznej pobiera tyle samo energii co grubsza dzienna. To dlatego nocne powietrze ociepla się szybciej.

 

Mniej mroźnych nocy, zmiany w rolnictwie

Ta niezwykła wrażliwość nocy na zmianę temperatury odzwierciedla się także w malejącej z roku na rok liczbie ekstremalnie chłodnych nocy. Obecnie notuje się ich o połowę mniej niż 50 lat temu. Tymczasem liczba ekstremalnie chłodnych dni zmalała o jedną czwartą. Specjaliści sądzą, że trend szybszego ocieplania się nocy utrzyma się także w nadchodzących dekadach.

Uwaga: proces ten wpływa na rolnictwo, szczególnie na długość i stabilność sezonu wegetacyjnego roślin.

 

Zaktualizować modele

Najnowsze wyniki badań spowodowały, że trzeba będzie zmienić parametry modeli klimatycznych, aby je ulepszyć i zwiększyć ich wiarygodność.

– Wprowadzenie poprawki w ocieplaniu się warstwy granicznej w zależności od tego, czy jest to dzień czy noc, może spowodować, że zmniejszą się wahania przewidywań modeli dotyczącej zmiany średniej globalnej temperatury powietrza – powiedział Davy.

 

Źródło: sciencedaily.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating