Ten skrzydlaty kolos wzbił się w niebo 70 milionów lat temu. Teraz jego szczątki odnaleźli naukowcy.

Na Pustyni Gobi badacze odnaleźli szczątki monstrualnych rozmiarów pterozaura, który jeszcze 70 milionów lat temu był bezapelacyjnym królem przestworzy i najbardziej zawziętym drapieżnikiem niebios. Opracowanie swoich badań zespół naukowców opublikował w czasopiśmie „Journal of Vertebrate Paleontology”.

Awiator

W październiku w Mongolii międzynarodowa grupa badaczy – archeologów oraz paleontologów – natrafiła na szczątki ogromnego latającego dinozaura, który – choć trwa szczegółowa analiza –  bez wątpienia należy do grupy gatunkowej pterozaurów. O pterozaurach już wiemy, że były pierwszymi kręgowcami z umiejętnością lotu, a zarazem największymi skrzydlatymi zwierzętami Ziemi.

Szkielet stworzenia jest niekompletny, ale sam rozmiar odcinka szyjnego kręgosłupa świadczy o tym, że rozpiętość jego skrzydeł sięgała nawet 11 metrów. Wiadomo to dzięki porównaniu pozostałości szkieletu z innymi ogromnymi skrzydlatymi tego okresu – Quetzalcoatlusem oraz Hatzegopteryksem.

– Z miejsca zrozumiałem, że mam przed oczyma pterozaura, ale jego rozmiar nie mieścił mi się w głowie – przyznał paleontolog Takanobu Tsuihiji z Uniwersytetu w Tokio. – Gdy tylko przebadaliśmy szczątki, przeszukaliśmy teren w poszukiwaniu reszty – dodał.

Guliwer z „Parku Jurajskiego”

Stanowisko paleontologiczne Nemegt zostało utworzone na Pustyni Gobi w Mongolii, a szczątki, które wydobyto na jego terenie badacze datują na 70 milionów lat. Na tę chwilę to odkrycie jest jednym z największych poczynionych na tym stanowisku.

– To bez dyskusji jest ogromny kręgowiec. Na terenie Azji nie sposób odnaleźć większego pterozaura – zapewnił brytyjski paleontolog Mark Witton z Uniwersytetu w Portsmouth.

Wciąż istnieje prawdopodobieństwo, że gigantyczny pterozaur nieznanego gatunku to w rzeczywistości młody osobnik. Wówczas jego już i tak imponujące rozmiary mogłyby okazać się niedoszacowane.

 

Źródło: Sciencealert, tvn24, http://www.foxnews.com/science/2017/11/02/gigantic-dinosaur-eating-plane-size-reptile-discovered-in-mongolia.html
0 0 votes
Article Rating