Standard 4K jeszcze na dobre się nie zadomowił, a już pojawiają się urządzenia z ekranami o jeszcze wyższych rozdzielczościach. Sharp pod koniec kwietnia wprowadzi do sprzedaży pierwszy 70-calowy monitor telewizyjny z ekranem złożonym z 33 milionów pikseli.

8K to czterokrotnie więcej niż obraz w rozdzielczości Ultra HD 4K i szesnastokrotnie więcej niż obraz Full HD. Poza wysoką rozdzielczością SHARP LV-70X500E obsługuje technikę szerokiej gamy kolorów (79 proc. palety ITU-R BT.2020), którą można znaleźć m.in. w UHD Blu-ray i niektórych materiałach w serwisach VoD. Poza maksymalną jasnością na poziomie 1000 nitów monitor wykorzystuje także technologię HDR w standardzie HLG i HDR10.

SHARP doskonale wie, że kończy się czas zwykłego oglądania telewizji, a na popularności zyskają serwisy VoD i treści wysokiej jakości z internetu. Dlatego w LV-70X500E nie znajdziemy nawet tunera telewizyjnego. To sprzęt, który ma być podłączany do peceta, konsoli i kina domowego oraz do odtwarzania treści streamingowych. Oczywiście, materiałów 8K jest niewiele, ale z tym poradzić ma sobie algorytm skalujący sygnał „w górę”.

Na rynku telewizyjnym widać wyraźny trend na coraz większe ekrany. Sharp uważa, że wyświetlacze o przekątnej 70-cali wkrótce staną się rzeczą powszednią. Przy czym duży salon to nie jedyne miejsce dla tego typu urządzeń. Rozdzielczość 8K ma zapewnić jeszcze większą liczbę detali, niezbędną w obrazowaniu medycznym. Dzięki np. połączeniu monitora z endoskopem operacja będzie przebiegać mniej inwazyjnie, chirurg zobaczy więcej szczegółów, bez konieczności zwiększania pola operacyjnego.

Cena podobnie jak ekran, zdecydowanie niemała. LV-70X500E będzie kosztować 11 999 euro, czyli ponad 50 tys. złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że 32-calowy monitor 8K kupimy już za około 17 tys. złotych, to wydaje się, że to sporo. Ale po pierwsze mówimy tu o kilkukrotnie większej powierzchni ekranu, a po drugie za niewiele większy 77-calowy telewizor 8K od LG trzeba zapłacić aż 70 tys. złotych.

Japoński producent regularnie wprowadza na rynek przełomowe produkty związane z cyfrowym wyświetlaniem obrazu. Choć dziś kojarzy nam się on głównie z telewizorami, korzenie Sharpa sięgają branży papierniczej – historia marki zaczęła się bowiem od wynalezienia automatycznego ołówka „Ever-Sharp” (zawsze ostry), od którego wzięła się nazwa firmy.

 

 

 

 

 

Źródło: chip
0 0 votes
Article Rating