Tropikalny cyklon oznaczony 05A znad Oceanu Indyjskiego przesunął się nad Morze Arabskie. Kiedy jego oko znajdowało się 900 km na południowy wschód od pakistańskiego Karaczi, masa chmur sięgała aż po wybrzeża Omanu.

Zdjęcie zostało wykonane ostatniego dnia listopada przez satelitę Terra w ramach prowadzonego przez NASA programu MODIS.

Widać na nim, jak potężna formacja chmur, którą meteorolodzy uznali za tropkilany cyklon i oznaczyli 05A, rozpościera się od wybrzeży Indii i Pakistanu aż po linię brzegową Omanu. Zajmuje dużą część Mmorxza Arabskiego i wejścia do Zatoki Perskiej.

Śmierć cyklonu

Na fotografii widać jednak, że cyklon traci już swój spiralny kształt. To zasługa potężnych wiatrów, na które trafił nad Morzem Arabskim.

Jego życie nie było więc długie – 05A utworzył się 26 listopada nad Przylodkiem Koryn w południowych Indiach. Potem zaczął przesuwać się na północny zachód. Tam zyskał na sile. Niedługo później trafił jednak nad Morze Arabskie i zaczął słabnąć. 30 listopada najsilniejsze wchodzące w jego skład wiatry wiały z prędkością 65 km/h.

To dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców Omanu, ale dla nas wszystkich. Kraj ten jest ważnym producentem ropy naftowej, a wiele platform wiertniczych jest zlokalizowanych na obszarze działania cyklonu. Gdyby żywioł im zagroził, ceny ropy mogłyby poszybować w górę.

Źródło: MODIS Land Rapid Response Team, NASA GSFC, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating