Nad Morzem Śródziemnym tworzy się głęboki niż, który stanie się cyklonem. Żywioł może zagrażać szczególnie Grecji, Turcji i Włochom. We wszystkich krajach wydano ostrzeżenia przed wichurami i ulewami, które mogą prowadzić do powodzi.

W południowej części Morza Śródziemnego rozwija się popularnie nazywany medikanem cyklon niby-tropikalny Morza Śródziemnego (ang. mediterranean tropical-like cyclone), który w ciągu najbliższych dni może mocno namieszać w pogodzie w Grecji, Turcji, a także we Włoszech. Ten głęboki niż powstaje w wyniku napływu arktycznego powietrza na nagrzane wody morskie. Tworzy się się wtedy bezchmurne i bezwietrzne oko, które widać na przykładzie huraganów atlantyckich. Tego typu zjawisko w regionie Morza Śródziemnego zdarza się raz lub dwa razy do roku. „Medikan” przynosi wichury i ulewy.

Jak pokazują najnowsze zdjęcia satelitarne, w rejon Morza Śródziemnego, wlewa się właśnie arktyczne powietrze.

Chmury nad Europą – godzina 8 (sat24.com)

Uderzy w czwartek

Najnowsze aktualizacje modeli meteorologicznych pokazują, że cyklon rozwinie się w czwartek wieczorem. W sobotę może on uderzyć w grecką Kretę, a do zachodniej i południowo-zachodniej Turcji ma dotrzeć w niedzielę, zahaczając o Peloponez.

Eksperci zaznaczają, że dokładnej trasy cyklonu nie da się jeszcze wskazać, ale wiadomo już, że nie tylko Kreta może ucierpieć przez wichury i ulewy.

Alerty meteorologiczne

Służby meteorologiczne Grecji wydały ostrzeżenia drugiego stopnia w trzystopniowej rosnącej skali na czwartek i piątek przed wiatrem dla Krety, Cyklad, Wysp Egejskich, Grecji Środkowej i Zachodniej, Macedonii Środkowej, Attyki i Wschodniego Peloponezu. W pozostałych regionach Grecji: Macedonii Zachodniej, Tesalii, Epirze i Tracji wydano ostrzeżenia przed wiatrem pierwszego stopnia. Na Wyspach Jońskich i Peloponezie Wschodnim dodatkowo spodziewane są burze – wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. Na kolejne dni ostrzeżenia nie zostały jeszcze wydane.

Jak podają lokalne media, w kolejnych dniach w Grecji w niektórych regionach prędkość wiatru może osiągać nawet 150 kilometrów na godzinę. Spodziewane są też ulewne deszcze o natężeniu do 100 litrów wody na metr kwadratowy. W regionach przybrzeżnych wiatr może wiać z siłą 12 stopni w skali Beauforta. Służby meteorologiczne przewidują jednak, że kiedy cyklon dotrze do greckiego lądu, zacznie tracić na sile.

 

Ostrzeżenia też dla Włoch i Turcji

We Włoszech na czwartek dla Sycylii, Kalabrii, Bassilicaty, Apulii i Kampanii wydano ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem. W piątek te zjawiska zapowiadane są na Sycylii, w Apulii i Kalabrii. Tureckie Służby Meteorologiczne informują o możliwych opadach deszczu i burzach w zachodnich i północno-zachodnich regionach kraju w ciągu kolejnych pięciu dni. W czwartek dodatkowo spodziewany jest silny wiatr.

 

 

 

Źródło: ekathimerini.com, sozcu.com.trm, The Wheater Channel, huffingtonpost.gr, severe-weather.eu, tvnmeteo

 

 

0 0 votes
Article Rating