Co najmniej 41 osób zginęło w pożarze samolotu, który w niedzielę lądował awaryjnie na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo – podała telewizja NTV, powołując się na źródło w służbach ratowniczych i zastrzegając, że nie ma oficjalnego potwierdzenia tej informacji. Samolot leciał do Murmańska. Z kolei linie przyznały, że wbrew wcześniejszym doniesieniom, silnik maszyny zapalił się już po lądowaniu. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej w swoim komunikacie poinformował, że 37 z 78 osób przeżyło pożar samolotu.

Na miejsce wysłano co najmniej 10 karetek pogotowia. O 13 ofiarach śmiertelnych informowała już wcześniej nieoficjalnie agencja TASS, powołując się na źródło w służbach medycznych. Telewizja Rossija24 powiadomiła, że jedną z ofiar śmiertelnych jest osoba z personelu pokładowego, która do końca starała się ratować pasażerów.

Ministerstwo zdrowia Rosji poinformowało, że stan dwóch rannych osób jest ciężki. Do niedzielnego wieczora liczby rannych oficjalnie nie podano. Wcześniej media informowały o kilku do kilkunastu osobach, które odniosły obrażenia.

Ludzie rozbiegali się w panice

Ludzi ewakuowano przy pomocy nadmuchiwanych trapów. Na pokładzie było 73 pasażerów i pięć osób załogi – podał Komitet Śledczy. Według mediów ludzie, którzy wydostali się z samolotu, zaczęli rozbiegać się w panice, stąd były problemy z oszacowaniem liczby ofiar.

Media podały, powołując się m.in. na załogę samolotu, że powodem pożaru mogło być uderzenie pioruna. Jednak linie lotnicze Aerofłot, do których należy samolot, powiadomiły, że silniki samolotu zapaliły się po awaryjnym lądowaniu.

Suchoj superjet w ogniu

Samolot to Suchoj Superjet linii Aerofłot. Media podają, że miał lecieć właśnie z moskiewskiego lotniska Szeremietiewo do Murmańska. Korespondent „Faktów” z Moskwy Andrzej Zaucha poinformował, że z powodu trudnych warunków pogodowych dopiero przy drugiej próbie samolot zdołał awaryjnie wylądować.

Jak podają rosyjskie media, spanikowani pasażerowie rzucili się do ewakuacji z płonącego samolotu Aeroflot na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo po tym, jak pilot na nim awaryjnie lądował.

Sztab kryzysowy

Lotnisko Szeremietiewo zostało przejściowo zamknięte. Potem media informowały, że częściowo wznowiło pracę, jednak wiele lotów przekierowano do innych moskiewskich portów lotniczych.

Na Szeremietiewo udał się minister transportu Rosji Jewgienij Ditrich. Linie Aerofłot powołały sztab kryzysowy.

Nadzieja rosyjskiego lotnictwa

Suchoj superjet 100 (SSJ 100) to regionalny wąskokadłubowy samolot pasażerski, przeznaczony dla 98-108 pasażerów, z silnikiem SaM146. Według stanu na kwiecień 2019 roku wyprodukowano łącznie 186 samolotów tego typu. SSJ 100 był pierwszym rosyjskim samolotem pasażerskim powstałym po rozpadzie ZSRR i wielką nadzieją rosyjskiego przemysłu lotniczego.

W 2012 roku SSJ 100 rozbił się w Indonezji w trakcie lotu pokazowego. Zginęło 45 osób. Zdarzały się także inne incydenty przy użytkowaniu tych maszyn.

Jak poinformował w niedzielę koncern Suchoj, samolot, w którym doszło do niedzielnej tragedii, był w użytkowaniu od 2017 roku. Ostatni przegląd techniczny przeszedł na początku kwietnia bieżącego roku.

 

Źródło: rmf24, tvn24, https://www.cbc.ca/news/world/russian-aeroflot-plane-on-fire-moscow-sheremetyevo-airport-1.5123778
0 0 votes
Article Rating