Moskiewski Komitet Śledczy opublikował film z życzeniami dla młodzieży kończącej 14 lat. Funkcjonariusze oprócz gratulacji mówią dzieciom, że od dnia ukończenia 14. roku życia osobiście będą musieli odpowiadać za zabójstwa, kradzieże, porwania i inne przestępstwa.

Na filmie opublikowanym na stronie na stronie głównego wydziału Komitetu Śledczego w Moskwie, funkcjonariusze – jedni z tortem w rękach, inni bez – składają niezwykle wesołe życzenia urodzinowe wszystkim 14-latkom.

Od tego wieku stajesz się osobiście odpowiedzialny za czyny opisane w niektórych artykułach Kodeksu karnego – mówi jedna z funkcjonariuszek z tortem ze świeczkami. Od tego dnia sam będzie odpowiadał za zabójstwa i uszczerbek na zdrowiu, a także za inne przestępstwa, takie jak kradzież, rozbój, porwanie i wymuszenie. Zostaniesz surowo ukarany za terroryzm i branie zakładników. Jako młody dorosły powinieneś wiedzieć, że poniesiesz odpowiedzialność za gwałt i napaść na tle seksualnym – kontynuują inni pracownicy komitetu.

Śledczy zwracają także uwagę, że młodzież zostanie ukarana za chuligaństwo, wandalizm i niszczenie cudzego mienia. Apel kończy się słowami „twoje życie jest twoją odpowiedzialnością”.

Film został wyśmiany przez internautów, którzy dodatkowo zwracali uwagę także na żółte emotki pokazujące konkretne przepisy z kodeksu, za których łamanie można zostać ukaranym.

Wideo zostało wkrótce usunięte ze strony Komitetu Śledczego, ale jego liczne kopie dalej można znaleźć w internecie. Rzeczniczka moskiewskiego departamentu Julia Iwanowa nie skomentowała nagrania. Z kolei przedstawicielka departamentu ochrony socjalnej – którego logo także widniało na filmie – tłumaczyła, że funkcjonariusze nikomu nie grożą prześladowaniami, tylko „mówią, że trzeba pomyśleć, zanim kopniesz kolegę z klasy w głowę lub żartobliwie zepchniesz go ze schodów”.

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating