Uzbrojony w nóż mężczyzna wtargnął do redakcji niezależnego radia Echo Moskwy w centrum rosyjskiej stolicy i ranił jego wiceszefową Tatianę Felgenhauer – podano na portalu rozgłośni. Napastnik został zatrzymany. Komitet Śledczy Rosji prowadzi dochodzenie.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek po godzinie 12 czasu lokalnego (godz. 11 czasu polskiego). Mężczyzna ranił Tatianę Felgenhauer nożem w szyję – poinformowało Echo Moskwy.

„Niechęć osobista”

Dziennikarka rozgłośni Olga Byczkowa, która była świadkiem zdarzenia, opowiadała, że po wtargnięciu do budynku (siedziba Echo Moskwy znajduje się na ulicy Nowy Arbat w pobliżu Kremla) napastnik zaatakował jednego z ochroniarzy gazem łzawiącym, drugiego ranił nożem.

32-letnia Tatianę Felgenhauer została przewieziona do szpitala. Lekarze określają jej stan jako ciężki.

48-letni napastnik próbował uciec, jednak zatrzymała go ochrona budynku. Przekazano go policji, która po przewiezieniu mężczyzny na komendę przystąpiła do jego przesłuchania. Rosyjskie MSW podało, że według wstępnych ustaleń motywem ataku była „niechęć osobista”. Resort oznajmił, że pod uwagę będą brane także inne wersje tego zdarzenia.

Wzmocnione środki bezpieczeństwa

Rosyjskie media podały, że napastnik ma obywatelstwo izraelskie. Portal Lenta.ru, powołując się na przekazane z MSW nagranie z jego przesłuchania, napisał, że mężczyzna nie znał dziennikarki osobiście. Miał zeznać, że „od 2012 roku utrzymywał z nią kontakt telepatyczny”.

Redaktor naczelny rozgłośni Aleksiej Wieniediktow powiedział, że w redakcji zostaną wzmocnione środki bezpieczeństwa.

Związek Dziennikarzy Rosji nazwał atak na wiceszefową Echa Moskwy „skandalicznym przestępstwem i zamachem na wolność słowa”.

Felgenhauer jest związana z redakcją od ponad 10 lat. Początkowo pracowała w charakterze reporterki. Obecnie jest prowadzącą, komentatorką i wiceszefową stacji. Relacjonowała między innymi antykremlowskie protesty, w których sama również brała udział.

0 0 votes
Article Rating