Kobieta cierpiąca na stwardnienie zanikowe boczne jako pierwsza wzięła udział w testach bardzo obiecującego systemu opracowanego przez specjalistów z holenderskiego uniwersytetu w Utrechcie.

 
Pacjentka choruje na stwardnienie zanikowe boczne. Nie jest w stanie poruszać się, ani mówić. Kobieta w ramach testów systemu opracowanego przez specjalistów Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Utrechcie przeszła operację wszczepienia do mózgu elektrody, która rejestruje wybrane, powstające w nim impulsy elektryczne. Dzięki temu za pomocą myśli może obsługiwać komputer do komunikacji z bliskimi.

myslami-steruja-komputerem-poprzez-elektrode-w-mozgu-testowany-jest-nowy-system-dla-chorych-na-stwardnienie-zanikowe-boczne

Wystarczy, by wyobraziła sobie, że przesuwa kursor i ustawia go na wybranej literze wyświetlanej na ekranie komputera. W ten sposób, konstruuje słowa i zdania.

To, że pacjent może używać tej techniki w domu, jest unikalne na skalę światową.

Obecnie trwają kolejne testy z udziałem trzech pacjentów. Jeśli i one wypadną pomyślnie, czekają kolejne – tym razem międzynarodowe.

myslami-steruja-komputerem-poprzez-elektrode-w-mozgu-testowany-jest-nowy-system-dla-chorych-na-stwardnienie-zanikowe-boczne-2

Źródło: tvn24.pl
0 0 vote
Article Rating