Internet obiegło w ostatnich dniach zdjęcie niezwykłej formacji na Antarktydzie. Obiekt, który się tam znajduje, wygląda jak piramida. Wywołało to liczne spekulacje na temat jego pochodzenia.

na-antarktydzie-znajduje-sie-gora-w-ksztalcie-piramidy-2

Według niektórych internautów skalista struktura mogła zostać stworzona przez starożytne cywilizacje.

na-antarktydzie-znajduje-sie-gora-w-ksztalcie-piramidy-1

To tylko góra

Jednak – jak się okazuje – proste rozwiązania zazwyczaj są najlepsze i tak jest także w tym przypadku. Zdaniem naukowców skalista struktura o stromych bokach jest najprawdopodobniej skutkiem milionów setek lat erozji.

– To tylko góra, która wygląda jak piramida – powiedział Eric Rignot, profesor Nauki o Ziemi na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. – Kształt piramidy nie jest niemożliwy – wiele szczytów częściowo wygląda jak piramidy, ale mają tylko jedną lub dwie gładkie powierzchnie, rzadko zdarza się, że są takie cztery – dodał.

Góra w kształcie piramidy nie ma formalnej nazwy i jest jednym z wielu szczytów Gór Ellswortha na Antarktydzie.

Jak wynika z badań z 2007 roku, opublikowanych przez amerykańską agencję naukowo-badawczą USGS, to pasmo górskie zostało odkryte przez amerykańskiego lotnika Lincolna Ellswortha podczas lotu 23 listopada 1935 roku.

 

Gdzie można ją znaleźć?

Góra znajduje się w południowej części Gór Ellswortha, w paśmie Heritage Range, znanym z niezwykłych skamieniałości. Pochodzą stamtąd m.in. kambryjskie trylobity (morskie stawonogi) sprzed 500 mln lat.
Antarktyczna piramida nie jest wysoka w stosunku do innych gór na Ziemi, ponieważ ma 1265 metrów.

 

Skąd się wzięła?

Mauri Pelto, profesor nauk o środowisku w Nichols College w Dudley w Massachusetts uważa, że do niezwykłego kształtu góry przyczyniło się wietrzenie mrozowe (spowodowane przez zamarzanie i rozmarzanie skał). Dzieje się tak, gdy śnieg lub woda wypełniają w dzień pęknięcia w skale, a w nocy, wraz ze spadkiem temperatury – zamarzają, rozszerzając się. Przez to pęknięcie rośnie, a fragmenty skał się wykruszają. Jak zauważa Pelto, taki sam rodzaj erozji ukształtował m.in. alpejski szczyt Matterhorn.

Zdaniem specjalisty, trzy z czterech ścian góry, erozja ukształtowała mniej więcej w tym samym czasie. I to właśnie dlatego są one tak gładkie i wyglądają jak w piramidzie. Czwarta z nich jest już nieco inna, ponieważ erozja nie była już tak jednolita.

 

Źródło: Live Science, wikipedia, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating