Siódmego marca z przylądka Canaveral wystartowała Space X CRS-20 – misja zaopatrzeniowa do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Znajdowało się tam m.in. 250 probówek z Uniwersytetu w Zurychu z ludzkimi somatycznymi/tkankowymi komórkami macierzystymi, nazwanymi także dorosłymi komórki macierzystymi (ang. adult stem cells, ASC). W ciągu miesiąca rozwiną się one w kość, chrząstkę itp.

Obudowa mobilnego CubeLab zawierającego 250 probówek do produkcji tkanek ludzkich w stanie nieważkości. (Źródło: Space Tango)

Prof. Oliver Ullrich i dr Cora Thiel z UZH Space Hub chcą w ten sposób przetestować koncepcję produkcji ludzkich tkanek w stanie nieważkości z przeznaczeniem dla medycyny transplantacyjnej i precyzyjnej. Szwajcarzy wspominają też o alternatywie dla eksperymentów na zwierzętach.

Wykorzystujemy nieważkość jako narzędzie – wyjaśnia Thiel. Siły fizyczne takie jak grawitacja wpływają na różnicowanie komórek macierzystych oraz na formowanie i regenerację tkanki. Naukowcy zakładają, że ze względu na panującą na MSK mikrograwitację nowo powstałe komórki będą się same organizować w trójwymiarowe tkanki (bez dodatkowej macierzy czy innych struktur pomocniczych).

Część 250 probówek z ludzkimi komórkami macierzystymi, gotowych do różnicowania w struktury tkankowe podobne do organów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. (Źródło: Julian Raatschen, Airbus)

Eksperyment będzie realizowany w mobilnym minilaboratorium – module CubeLab amerykańskiej firmy Space Tango. Moduł składa się z zamkniętego, sterylnego systemu, w którym komórki macierzyste mogą się namnażać i różnicować w stałej temperaturze.

Jeśli testy przebiegną pomyślnie, planowane jest stopniowe przejście od małego laboratorium do produkcji na większą skalę. W przyszłości innowacyjny proces można by wykorzystać do uzyskiwania w przestrzeni kosmicznej przeszczepów tkankowych (komórki macierzyste pobierano by od pacjenta).

Space Tango CubeLab na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. (Źródło: Space Tango)

Ulrich wspomina też o zastosowaniach w medycynie precyzyjnej. Sztucznie wytwarzane autologiczne ludzkie tkanki można by wykorzystać do określenia, jaka kombinacja leków najlepiej nadaje się dla danej osoby. Poza tym wyprodukowane w kosmosie ludzkie tkanki i struktury organopodobne mogłyby pomóc w zmniejszeniu liczby eksperymentów na zwierzętach.

Duży udział w projekcie ma Airbus (zarówno logistyczny, jak i w zakresie zaprojektowania wnętrza pojemników transportowych).

 

 

 

Źródło: University of Zurich, http://www.parabolicarc.com/2020/03/13/producing-human-tissue-in-space/

 

0 0 votes
Article Rating