Jeśli nie macie planów na dzisiejszy wieczór, warto wybrać się na nocny spacer i spoglądać w niebo. Dojdzie do zbliżenia Srebrengo Globu i Czerwonej Planety. Najlepszy moment do obserwacji będzie tuż przed północą. Wtedy oba obiekty znajdą się kilkanaście stopni nad południowo-zachodnim horyzontem.

Mars i Księżyc

foto: Vinish K Saini/Wikimedia Commons/cc

W nocy z 7 na 8 czerwca, dojdzie do spotkania Księżyca z Marsem – poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Jak przypomina astronom, Księżyc na swojej drodze na sferze niebieskiej przesuwa się na tle gwiazd i planet, zbliżając się do wielu z nich. Zjawiska takie wyglądają najbardziej efektownie, gdy dana gwiazda lub planeta jest jasna lub gdy mamy do czynienia z bliskim spotkaniem, w którym Księżyc świeci tuż obok danego obiektu.

 

Spotkanie globów

– Do najbliższego takiego spotkania dojdzie w nocy z soboty na niedzielę, kiedy to Księżyc, będący po pierwszej kwadrze, spotka wciąż jasnego po kwietniowej opozycji Marsa – zapowiada dr Olech.

Do największego zbliżenia dojdzie o godzinie 1.31 naszego czasu. Wtedy Srebrny Glob od Czerwonej Planety będzie dzielił dystans tylko 1.5 stopnia.

– Z obserwacjami nie warto jednak czekać do tej godziny, bo o tej porze Księżyc z Marsem znajdują się niziutko nad zachodnim horyzontem. Koniunkcji tej lepiej więc wypatrywać około północy lub trochę przed nią, kiedy oba ciała znajdziemy kilkanaście stopni nad południowo-zachodnim horyzontem – radzi naukowiec.

 

Gołym okiem lub za pomocą lunety

Zjawisko to będzie doskonale widoczne gołym okiem. Warto jednak użyć lunety lub teleskopu, bo dzięki nim dojrzymy szczegóły tarczy Księżyca, jak i samą tarczę Marsa – dodaje astronom.

 

 

 

Źródło: PAP, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating