Na tankowcu, na którym po kolizji z frachtowcem u wschodnich wybrzeży Chin wybuchł pożar, może dojść do eksplozji – informują w poniedziałek chińskie media, powołując się na przedstawicieli władz. Na pokładzie znaleziono ciało jednego z członków załogi, trwają poszukiwania pozostałych 31 osób obsługujących jednostkę.

W poniedziałek na pokład płonącego tankowca udało się dostać ratownikom. Ma to pomóc w jak najszybszym opanowaniu szalejącego drugi dzień ognia. Jak przyznają eksperci w chińskiej telewizji państwowej CCTV, rosną obawy, że jednostka może eksplodować i zatonąć.

Znaleziono ciało

Agencja Reutera ocenia, że zatonięcie tankowca groziłoby największym skażeniem ropą od 1991 roku, gdy 260 tysięcy ton tego surowca wyciekło u wybrzeży Angoli.

Tymczasem na pokładzie tankowca zostało znalezione ciało jednego z członków załogi, poinformował w poniedziałek dyrektor irańskiej Organizacji Żeglugi i Portów Mohammad Rastad cytowany przez agencję ISNA. Ciało zostało przetransportowane do Szanghaju w celu identyfikacji.

Na pokładzie znajdowało się 30 Irańczyków i dwóch obywateli Bangladeszu, wszyscy uznawani są od soboty wieczorem za zaginionych. Trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza. Działania służb utrudniają płomienie i trujące gazy, wcześniej niemal uniemożliwiające dostęp do tankowca.

Milion baryłek ropy

Zarejestrowany w Panamie tankowiec Sanchi płynął z Iranu do Korei Południowej, kiedy w sobotę wieczorem zderzył się z hongkońskim frachtowcem CF Crystal na Morzu Wschodniochińskim na wysokości Szanghaju, w odległości ok. 250 km od wybrzeża.

Poszukiwania załogi tankowca prowadzą statki i samoloty z Chin, Korei Południowej i USA. Całą 21-osobową załogę CF Crystal uratowano. Frachtowiec przewoził zboże ze Stanów Zjednoczonych do Chin.

Przyczyny kolizji nie są na razie znane. Według chińskich władz tankowiec przewoził prawie milion baryłek ropy. Jest to tzw. lekka ropa, której znaczna część mogła, zdaniem ekspertów, wyparować bądź spłonąć. Trudniejsze będzie oczyszczenie środowiska z oleju napędowego, który wyciekł ze zbiorników tankowca.

0 0 votes
Article Rating