Nadchodzą kolejne miesiące, podczas których pogodą będzie rządzić El Nino. Jaką pogodę przyniesie do Europy na zimę i wiosnę?

Wzrosła temperatura wody w Pacyfiku, pojawiło się El Nino

Specjaliści z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej NOAA podają, że istnieje 95 procentowe prawdopodobieństwo, że El Nino na północnej półkuli potrwa przez zimę 2015/2016 i zakończy się na wiosnę. Szczyt aktywności El Nino prognozuje się na późną jesień i wczesną zimę.

Ocean nawet o 6 st. C cieplejszy

W sierpniu temperatura powierzchni mórz była w okolicy lub nawet wyższa o 2 st. C we wschodnich rejonach Pacyfiku w strefie równikowej. Największe odchylenie od średniej wartości sięgnęło nawet 6 stopni Celsjusza. Za silne oddziaływanie El Nino odpowiadają również warunki atmosferyczne. Notuje się ujemne wartości wskaźnika SOI (Southern Oscillation Index), który opiera się na różnicy ciśnienia pomiędzy Tahiti a miastem Darwin w Australii.

Mroźna zima?

Badacze z Królewskiego Holenderskiego Instytutu Meteorologicznego twierdzą, że El Nino w zimę zaznacza się na południu i północy Europy w postaci niedostatku opadów, w głębi kontynentu przynosi ich nadmiar. Ponadto podaje się, że im silniejsze jest El Nino, tym mroźniejsza zima. Są to tylko domysły naukowców.

Mało huraganów na Atlantyku

Eksperci podają, że El Nino wpływa znacząco na sezon huraganów. Przewiduje się, że na Atlantyku powstanie mniej huraganów niż zazwyczaj. Na Pacyfiku sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. Spodziewamy się więcej tajfunów w środkowym i wschodnim Pacyfiku.

0 0 votes
Article Rating