Już za kilka godzin dojdzie do całkowitego zaćmienia Słońca. Będzie widoczne na półkuli południowej. W wielu regionach Słońce zostanie przykryte częściowo, tylko w Indonezji całkowicie. Nadchodzące wydarzenie będzie wyjątkowe, ponieważ rozpocznie się dzień później niż się zakończy.

 Zaćmienie Słońca 2

Całkowite zaćmienie Słońca następuje gdy Księżyc znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem i prawie całkowicie blokuje światło słoneczne.

Do takiej sytuacji dojdzie 9 marca 2016 roku między godziną 1:38 a 1:42 naszego czasu. Wówczas  cień Księżyca przetnie Sumatrę, Borneo, Celebes i Pacyfik.

Częściowe zaćmienie widoczne będzie w południowo-wschodniej Azji, Chinach, Japonii, Australii i na Alasce, a całościowe w Indonezji, gdzie specjalnie na to wydarzenie zjeżdżają tysiące turystów z całego świata.

Zaćmienie potrwa 3 godziny i 20 minut, ale w dowolnym miejscu na Ziemi będzie trwało ok 4 minut.

 

Cień cofnie się w czasie

Zaćmienie to będzie wyjątkowe, ponieważ zakończy się dzień wcześniej niż się rozpocznie. To możliwe, dlatego że ścieżka cienia Księżyca przetnie linię zmiany daty.

Całkowite zaćmienie Słońca rozpocznie się 9 marca w okolicy Sumatry (na zachód od linii zmiany daty), a zakończy się nad północno-wschodnią częścią Pacyfiku, gdzie jeszcze będzie 8 marca.

Tak wygląda ścieżka cienia Księżyca, która pokazuje miejsca, gdzie pojawi się zaćmienie.

 

Ścieżka zaćmienia Słońca 8 i 9 marca 2016

Ścieżka zaćmienia Słońca 8 i 9 marca 2016

Niezapomniany lot

Linie lotnicze Alaska Airlines stworzyły niezwykły projekt. Wprowadzono specjalny lot z miasta Anchorage na Alasce do Honolulu na Hawajach. Wszystko po to, aby pasażerowie mogli podziwiać zaćmienie Słońca z pokładu samolotu. Na lot zapisało się 870 pasażerów.

W Polsce dopiero w 2020 roku

Kolejną okazję, żeby zobaczyć cień Księżyca na naszej planecie, będziemy mieli pierwszego września. Częściowe zaćmienie Słońca pojawi się w południowej Afryce i na Madagaskarze. 26 lutego 2017 roku zaćmienie pojawi się w południowej części Chile i Argentyny, przetnie Atlantyk i zobaczą je jeszcze mieszkańcy takich krajów afrykańskich, jak Angola, Zambia czy Demokratyczna Republika Konga. Kolejne całkowite zaćmienie Słońca będą mieli okazję oglądać mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Stanie się to 21 sierpnia 2017 roku.

W Polsce zaćmienie Słońca obejrzymy 21 czerwca 2020 r. Niestety będzie to bardzo płytkie zaćmienie częściowe widoczne na części obszaru Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Transmisja na żywo – I

0 0 votes
Article Rating