Naukowcom udało się sfilmować rzadki okaz ośmiornicy z rodzaju Grimpoteuthis, zwanej też Dumbo. Dwa osobniki znaleziono na rekordowej głębokości – prawie siedmiu kilometrów.

Ośmiornica z rodzaju Grimpoteuthis (the Five Deeps Expedition)

Ośmiornicę Dumbo (Grimpoteuthis) zaobserwowano w Rowie Sundajskim (Ocean Indyjski), na głębokości prawie siedmiu kilometrów. To niemal dwa kilometry głębiej niż poprzednie uwiecznione na nagraniu okazy. Badacze napisali o swoim odkryciu w czasopiśmie naukowym „Marine Biology”.

Naukowcem odpowiedzialnym za identyfikację tego gatunku był doktor Alan Jamieson, pionier eksploracji głębi. Za pomocą tak zwanych „lądowników”, czyli platform obserwacyjnych umieszczanych na dnie morskim, obserwuje i rejestruje aktywność fizyczną, chemiczną lub biologiczną oceanów.

Doktor Jamieson sfilmował dwie ośmiornice – jedną na głębokości do 5760 metrów, a drugą na głębokości 6957 metrów. Poszczególne okazy miały 43 i 35 centymetrów długości.

Ośmiornica z rodzaju Grimpoteuthis (the Five Deeps Expedition)

Ośmiornica Dumbo

Zdaniem doktora Jamiesona, odkrycie ośmiornic w Oceanie Indyjskim pokazuje, że mogą one adaptować się do różnych warunków środowiska.

– Prawa ekologii morskiej i biologii morskiej są praktycznie takie same. Potrzebujemy ośmiornicy Dumbo, aby zatrzeć tę linię między głębinami, o których myślimy, że nam zależy, a tymi, o które nie dbamy. A to, że tylko stworzenia rodem z cyrku osobliwości, wyglądające jak dziwolągi, zamieszkują głębiny, nie jest prawdą – mówił.

Zwierzęta zostały zakwalifikowane do rodzaju Grimpoteuthis – grupy potocznie zwanej Dumbo. Nazwa ta nawiązuje do kreskówki Disneya z lat 40. Ośmiornica z rodzaju Grimpoteuthi ma płetwy przypominające uszy słonia i pływa w głębinach morskich.

Ośmiornice zamieszkują najgłębsze, najciemniejsze głębiny Oceanu Atlantyckiego i Pacyfiku, co znacznie utrudnia ich badanie. Spędzają większość życia zawieszone tuż nad dnem morskim. Tutaj składają jaja i polują na pożywienie, czyli skorupiaki, małże i inne podwodne organizmy.

Ekspedycja

Jamieson zarejestrował ośmiornicę podczas ekspedycji „The Five Deeps Expedition”. Był to projekt, w którym teksański finansista Victor Vescovo zabrał łódź podwodną do najgłębszych sektorów pięciu głównych oceanów na Ziemi.

Podczas gdy Vescovo ustanawiał nowe ludzkie rekordy w nurkowaniu, dr Jamieson prowadził badania w tandemie. Naukowiec ma nadzieję, że jego odkrycia pomogą rozwiać niektóre nieporozumienia dotyczące najgłębszych części oceanu.

 

 

Źródło: BBC
0 0 votes
Article Rating