Nienotowane do tej pory opady śniegu, pozamykane drogi, ludzie uwięzieni w samochodach i -20 st. C – okrutne jest oblicze zimy, jaka dotyka kraje wschodniej i południowo-wschodniej Europy. Sam Kijów wydaje 125 tys. dolarów dziennie na odśnieżanie.

Ukraina

Rumunia, Chorwacja, Ukraina. Te europejskie państwa zmagają się od kilku dni z atakiem zimy, który ma swoje poważne konsekwencje.

 

Rumunia: problemy na drogach…

Od poniedziałku 10 grudnia do czwartku 13 grudnia na Rumunię nieprzerwanie padał śnieg. Tylko podczas jednej śnieżycy potrafiło go przybyć nawet 40 cm. Ponadto było bardzo zimno. W czwartek w stołecznym Bukareszcie temperatura spadła do -15 st. Celsjusza.

Burze śnieżne wiązały się w Rumunii z wieloma komplikacjami. Wiele dróg we wschodniej i południowej części kraju zostało zamkniętych lub było nieprzejezdnych. Na jednej z szos w nocy ze środy na czwartek utknęło ponad 100 osób, które marzły w swoich samochodach. Minęło kilka godzin zanim ludziom skarżącym się na wychłodzenie pomogło wojsko.

… i brak prądu

Mieszkańcy centrum i północy zmagali się natomiast z brakiem prądu. Kilkadziesiąt rumuńskich wiosek śnieg odizolował od świata, doprowadził także do zamknięcia wielu szkół.

Chorwacja – Zagrzeb

Chorwacja rekordowo zimna

Jak donoszą chorwackie media, w nocy ze środy na czwartek padł w tym kraju rekord zimna. Także w czwartkowy poranek można było mocno zmarznąć – w miastach Otoczac na zachodzie Chorwacji oraz we wschodnim Slavonskim Brodzie termometry wskazywały -19, -20 st. C. W stołecznym Zagrzebiu słupki rtęci oscylowały wokół -15 st. C. Mróz sprawił, że pękła rura biegnąca pod dwoma dużymi ulicami miasta. Wyciekająca z niej woda zalała okolicę.

Ofiara śmiertelna

W czwartek w Chorwacji zamarzł na śmieć 55-letni mężczyzna. Tym samym bilans ofiar śmiertelnych trwającego od soboty ataku zimy wzrósł do 10 osób.

Lotnisko w Doniecku sparaliżowane

Na Ukrainie sytuacja także jest trudna. W nocy lotnisko w Doniecku na wschodzie kraju zostało sparaliżowane przez śnieg i mróz. Mocno ograniczona widzialność i oblodzone pasy startowe sprawiły, że w obiekcie wybudowanym na potrzeby Euro 2012 koczowały rzesze pasażerów. Wszyscy narzekali na niemiłosierne zimno.

Rekordowa ilość śniegu

Tyle śniegu, ile spadło w ostatnich dniach na stołeczny Kijów, ukraińscy meteorolodzy nie odnotowali jeszcze nigdy. W czwartek oznajmili, że miasto ma za sobą najbardziej śnieżny okres od 1881 roku, kiedy to zaczęto prowadzić pomiary meteorologiczne. Zwały białego puchu próbuje usunąć z ulic 360 pługów. W pocie czoła, głównie nocami, chodniki odśnieżają też tabuny pracowników służb porządkowych.

Ukraińskie władze szacują, że śnieżyce kosztują budżet miasta 125 tys. dolarów dziennie.

 

Źródło: ENEX, Reuters, tm
0 0 votes
Article Rating