Położona na południowym Atlantyku brytyjska Wyspa Świętej Heleny powitała w sobotę 21. wiek. Na lokalnym lotnisku, nazwanym wcześniej „najbardziej bezużytecznym na świecie”, wylądował bowiem pierwszy samolot komercyjnych linii lotniczych z 78 osobami na pokładzie.

Należący do południowoafrykańskich linii Airlink samolot Embraer 190 dotknął pasa startowego o godz. 13.58 czasu lokalnego. Maszyna przyleciała z Johannesburga w Republice Południowej Afryki z niemal 45-minutowym opóźnieniem. – Nigdy w życiu nie czułam takich emocji – powiedziała Libby Weir-Breen, z brytyjskiego biura podróży, które od 12 lat organizuje wycieczki na wyspę.

Wyspa Świętej Heleny znajduje około 1900 kilometrów na zachód od wybrzeży Angoli

Wiatr pokrzyżował plany

Lotnisko na Wyspie Świętej Heleny zbudowano za 285 milionów funtów. Port miał zostać oddany do użytku w ubiegłym roku, ale uruchomienie lotów opóźniała niebezpieczna pogoda, głównie silne podmuchy wiatru. Po kolejnych próbach, przeprowadzonych w sierpniu, RPA dała wreszcie zielone światło dla operacji lotniczych.

Wyspa znajduje się około 1900 kilometrów na zachód od Angoli. Jej powierzchnia wynosi 122 km. kw., a liczbę mieszkańców szacuje się na około 4,5 tysiąca osób.

Od 1658 roku wyspa jest kolonią brytyjską. Najbardziej znana jest jako miejsce śmierci Napoleona Bonaparte w 1821 roku. Były cesarz Francuzów przebywał tutaj na zesłaniu przez sześć lat.

Pierwszy pomysł na budowę lotniska pojawił się w latach 30. ubiegłego wieku. Najlepsza lokalizacja,  jedno z nielicznych płaskich miejsc na skalistej wyspie, zostało jednak wykluczone z powodu pobliskiej hodowli sieweczki atlantyckiej, zagrożonego wyginięciem gatunku ptaków.

Port powstał ostatecznie w nowym miejscu, na szczycie doliny wypełnionej 8 milionami metrów sześciennych skały. Po wielu niepowodzeniach i latach opóźnień droga startowa i terminal zostały ukończone w 2016 roku. Oficjalne otwarcie nastąpiło jednak dopiero rok później, ponieważ próbne loty pokrzyżował silny wiatr.

Duże koszty, potężna krytyka

Brytyjski rząd był przerażony rosnącymi kosztami budowy, a media w Londynie skrytykowały projekt nazywając go białym słoniem (czyli bardzo drogim i okazałym projektem, który nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań – red.) oraz „najbardziej bezużytecznym lotniskiem świata”.

Przed otwarciem lotniska, jedynym sposobem dotarcia na wyspę był pięciodniowy rejs z Kapsztadu w RPA na pokładzie brytyjskiego statku pocztowego RMS Helena. Ale mimo otwarcia połączenia lotniczego, szanse na turystyczny boom są niewielkie. W ciągu ostatnich kilku lat liczba pokoi hotelowych zwiększyła się z kilkudziesięciu do ponad stu.

Oprócz domu, w którym mieszkał Napoleon i cmentarza, na którym spoczywa 6 tysięcy Afrykanerów, wysłanych tam przez Brytyjczyków w czasie wojen burskich, do największych atrakcji wyspy należy nurkowanie i spacer po dziewiczych pustyniach.

Wyspa Świętej Heleny (ang. Saint Helena Island) to wyspa wulkaniczna, położona na Oceanie Atlantyckim, około 1900 km na zachód od południowo-zachodniego wybrzeża Afryki.Jest to terytorium zależne Wielkiej Brytanii.

Stanowi najbardziej ludną część brytyjskiego terytorium zamorskiego Wyspa Świętej Heleny, Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha.

Mieszkańcy są potomkami Europejczyków, Azjatów i Afrykanów. Powierzchnia wyspy wynosi 122 km kwadratowych, ma ona około 17 km długości i około 10 kilometrów szerokości.

 

0 0 votes
Article Rating