Idziecie plażą, boso, wydaje wam się, że jesteście sami? Nic podobnego. Stąpacie po miliardach miliardów kryjących się w piasku bakterii. Naukowcy z Max Planck Institute for Marine Microbiology w Bremie zadali sobie pytanie, ile bakterii może się mieścić na ziarnku piasku. Ich odpowiedź robi wrażenie. Jak piszą na łamach „The ISME Journal”, ziarnko piasku może pomieścić od 10 do nawet 100 tysięcy bakterii, należących do tysięcy gatunków.

O tym, że piasek to środowisko dość aktywne i obficie zamieszkane wiadomo było od dawna. Grupa naukowców pod kierunkiem Davida Probandta postanowiła z pomocą najnowszych metod zbadać, ile bakterii może żyć na pojedynczym ziarenku. Próbki piachu pobrali z rejonu wyspy Helgoland na niemieckim wybrzeżu Morza Północnego.

Okazało się, że bakterie nie zasiedlają ziarenka jednolicie, gromadzą się w jego załomach i zagłębieniach, gdzie są względnie bezpieczne przed mechanicznym zniszczeniem i drapieżnikami. Wypukłe rejony, narażone na ścieranie przez inne ziarenka, są przeważnie „niezamieszkałe”. W zagłębieniach ziarenek bakterie są względnie bezpieczne – tłumaczy Probandt. „Nie ulegają zniszczeniu przy wywołanym morskimi falami przesypywaniu”.

Imponująca jest różnorodność flory bakteryjnej pojedynczego ziarenka. Na każdym z nich odkryliśmy tysiące gatunków – mówi Probandt. Niektóre z tych gatunków, właściwie ponad połowa, występuje na wszystkich ziarenkach, zakładamy, że to taka podstawa tej flory, pełniąca te same funkcje – dodaje. Okazuje się, że badania pojedynczego ziarenka mogą wiele powiedzieć o całej plaży.

Zasiedlające piach bakterie pełnią w morskim ekosystemie istotną rolę filtra – dzięki ich aktywności z wody eliminowane są niektóre związki węgla i azotu, dzięki nim większość substancji wyrzuconych na plażę już do morza nie wraca. Każde ziarenko piasku jest rodzajem magazynu bakterii – dodaje Probandt. Bez względu na to, jakie dokładnie warunki panują w danej chwili w jego otoczeniu, na pewno znajdą się na nim bakterie, które mogą zająć się rozkładem tego, co akurat w wodzie pływa – podkreśla.

 

 

 

Źródło: rmf24, https://phys.org/news/2017-12-grain-sand-metropolis-bacteria.html
0 0 votes
Article Rating