W środkowej części Chin wciąż trwają ewakuacje i akcje ratunkowe na skutek tragicznej powodzi, w której zginęło kilkadziesiąt osób. Tymczasem do wschodniej część kraju zbliża się tajfun. Synoptycy ostrzegają przed bardzo obfitymi opadami deszczu i porywistym wiatrem. Wcześniej żywioł ma uderzyć w Tajwan.

Tajfun o imieniu In-fa znajduje się obecnie w odległości około 320 kilometrów na północny zachód od japońskiej prefektury Okinawa w południowej części wsypy Riuku. Wiatr wieje z maksymalną prędkością 150 kilometrów na godzinę.

Skutki żywiołu w pierwszej kolejności mogą odczuć Okinawa i kilka południowych japońskich wysp. Możliwe są tam opady deszczu przekraczające 500 litrów wody na metr kwadratowy.

„Katastrofalne powodzie i osunięcia ziemi”

Kolejny na trasie jest Tajwan. Jak zapowiedział meteorolog CNN Tom Sater, nad górskimi regionami może spaść nawet 1000 litrów wody na metr kwadratowy. Tymczasem – jak zaznaczył – Tajwan „zmaga się z największą suszą od 50 lat”.

– Taka ilość deszczu może doprowadzić do katastrofalnych powodzi i osunięć ziemi – podkreślił Sater.

 

Żywioł nadciągnie nad Chiny

W niedzielę tajfun ma wejść na ląd Chin. Według przewidywań, uderzy pomiędzy Szanghajem a Wenzhou. Spodziewany jest wiatr o maksymalnej prędkości do około 110 kilometrów na godzinę. Większe zagrożenie wiąże się jednak z opadami deszczu, które mogą wywołać powodzie. Jak przekazał meteorolog CNN Michael Guy, może spaść do 250 l/mkw., a lokalnie powyżej 500 l/mkw.

Henan, Chiny – Ogromna powódź w Zhengzhou, w 3 dni spadły prawie roczne opady deszczu, które zostały sklasyfikowane za największe od tysiąca lat

Dodatkowo w zachodniej części Oceanu Spokojnego panują warunki do powstania kolejnego cyklonu tropikalnego w zachodniej części Oceanu Spokojnego, który mógłby potencjalnie zagrozić Igrzyskom Olimpijskim w Tokio. Tajfun lub burza tropikalna miałaby dać o sobie znać w północnej i środkowej części Japonii w niedzielę lub poniedziałek.

 

 

Źródło: CNN
5 1 vote
Article Rating