Globalne ocieplenie nie spowalnia. Trend zamiast spadać utrzymuje się na podobnym poziomie. Naukowcy obwiniają za to ostatnie rekordowo ciepłe lata oraz zjawisko El Nino.

Trend globalnego ocieplenia od połowy XX wieku

Trend globalnego ocieplenia od połowy XX wieku

W czwartek 4 czerwca czasopismo naukowe „Nature” opublikowało najnowsze badania dotyczące globalnego ocieplenia. Okazuje się, że na przestrzeni ostatnich 15 lat, wbrew obietnicom naukowców, ocieplanie naszej planety wcale nie zwalnia.

Specjaliści informują, że planeta ocieplała się w okresie 1998-2012 równie szybko a nawet szybciej, w porównaniu z danymi z drugiej połowy XX wieku. Badania obalają tezę, że doszło do spowolnienia w tempie wzrostu efektu cieplarnianego w ostatnich latach, która naukowcy nazwali „luką”.

 

Trend idzie ku górze

– Według analizy serii danych, dotyczących globalnej temperatury powietrza przy powierzchni ziemi dowodzi, że wysoki trend wzrostu globalnego ocieplenia nadal się utrzymuje – powiedział Thomas R. Karl, dyrektor centrum informacji o środowisku Amerykańskiej Służby Oceaniczna i Meteorologiczna NOAA.

Naukowcy podkreślają, że brak spowolnienia w globalnym ociepleniu odzwierciedla się także w innych obserwacjach. Przecież ostatnie lata: 2013 oraz 2014 były rekordowo ciepłe.

 

Winne El Nino?

Specjaliści tłumaczą, że niezaobserwowana „luka” globalnego ocieplenia z lat 1998-2012 jest krótka i pojawiła się ze względu na ciepłe lata związane z pojawianiem się El Nino.

Najnowsze badania dotyczące trendu globalnego ocieplenia od początku pomiarów (od 1880 roku) pokazują, że wynosi on 0,68 st. C na sto lat. Jest to wyższy wynik, niż oszacowano we wcześniejszych analizach, które podawały wartość 0,65 st. C na sto lat.

Stary scenariusz spowolnienia tempa globalnego ocieplenia (wykres po lewo) i najnowsze analizy (wykres po prawo)

Stary scenariusz spowolnienia tempa globalnego ocieplenia (wykres po lewo) i najnowsze analizy (wykres po prawo)

Źródło: NOAA, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating