Forbes, jak co roku opublikował najnowszy ranking najbogatszych ludzi świata. Postanowiliśmy sprawdzić jakie zmiany zaszły na liście polskich miliarderów. Kto tym razem jest najbogatszy i o ile zwiększył swój majątek?

Dwóch najbogatszych Polaków w ciągu roku zwiększyło swój majątek o prawie 1/4 każdy. Kryzysu najmniej obawia się Jan Kulczyk, który kolejny rok z rzędu ogłoszony został najbardziej majętnym człowiekiem w naszym kraju. Na swoim koncie ma już 11,1 miliarda złotych.

Na drugim miejscu znajduje się Zygmunt Solorz-Żak, który może się pochwalić majątkiem rzędu 10,4 miliarda złotych. Chyba każdy z nas zadowoliłby się ledwie końcówką tej kwoty.

1. Jan Kulczyk – 11,1 mld zł,
2. Zygmunt Solorz-Żak – 10,4 mld zł,
3. Michał Sołowow – 6 mld zł,
4. Leszek Czarnecki – 4,4 mld zł,
5. German Efromovich – 4 mld zł.

A jak wygląda według Forbesa sytuacja miliarderów na świecie? Też się bogacą i to coraz bardziej. Niezmiennie na czele rankingu jest 72-letni Meksykanin Carlos Slim, który swój majątek zgromadził dzięki działalności w branży telekomunikacyjnej. Ile ma? Aż 75,2 miliarda dolarów.

Drugie miejsce wciąż okupuje współzałożyciel Microsoftu. Bill Gates ma już 62,7 miliardy dolarów. Na trzecim miejscu znalazł się Amancio Ortega, twórca hiszpańskiej marki odzieżowej Zara, który posiada 57,5 miliarda dolarów.

Wśród najbogatszych ludzi świata znaleźć można również właściciela sklepów Ikea, współwłaścicielkę firmy kosmetycznej L’Oreal oraz twórcę marki spożywczej Ferrero.

1. Carlos Slim – 75,2 mld dolarów,
2. Bill Gates – 62,7 mld dolarów,
3. Amancio Ortega – 57,5 mld dolarów,
4. Warren Buffett – 47,9 mld dolarów,
5. Ingvar Kamprad – 42,9 mld dolarów.

Ranking „Forbesa” powstaje w oparciu o aktywa biznesowe, a więc o udziały w przedsiębiorstwach i środki z transakcji biznesowych. Nie uwzględniają więc majątku prywatnego, a ten przecież również może być pokaźny.

 

Źródło: geekweek
0 0 votes
Article Rating