Najgroźniejsze wstrząsy mózgu towarzyszą uderzeniom, podczas których dochodzi do rotacyjnego ruchu głowy – piszą na łamach czasopisma „Physics of Fluids” naukowcy z laboratorium prof. Qianhong Wu na Villanova University. To dlatego tak często nokaut następuje w boksie po uderzeniu w podbródek. Co ciekawe, te doniesienia opierają się na wynikach badań jajek. Ich żółtka okazują się znakomitym modelem do badań mózgu.

Mózg człowieka jest miękką, elastyczną strukturą zawieszoną w płynie mózgowo-rdzeniowym. Każde uderzenie w głowę przenosi się na mózg właśnie za pośrednictwem tej cienkiej warstwy płynu. Jajko kurze nieco naszą głowę przypomina, w nim elastyczne żółtko jest zawieszone w białku i zamknięte w skorupce. Wstrząs mózgu następuje najczęściej bez uszkodzenia czaszki, naukowcy zadali sobie pytanie, jak zachowuje się jajko po uderzeniu w skorupkę.

Do wstrząsu mózgu może prowadzić uderzenie proste, wywołujące odrzucenie głowy albo pod kątem, które prowadzi do jej obrotu. Z tym drugim przypadkiem można mieć do czynienia w przypadku sportów, gdzie kaski czy hełmy nie są dokładnie kuliste, na przykład w hokeju. To także przypadek boksera uderzonego w podbródek, który jest częścią twarzy najbardziej oddaloną od centrum głowy.

Testy zachowania żółtka pod wpływem uderzenia liniowego i rotacyjnego/Ji Lang and Qianhong Wu /Materiały prasowe

Doświadczenia na jajkach pokazały, że o ile deformacja żółtka po prostym uderzeniu jest niewielka, znacznie większe zniekształcenie wywołuje uderzenie pod kątem. Taki rotacyjny wstrząs mózgu wydaje się w związku z tym groźniejszy, co tłumaczy dlaczego ciosy w podbródek tak często kończą się nokautem. Podejrzewamy, że takie rotacyjne uderzenia prowadzą do najgroźniejszych wstrząsów mózgu, bo towarzyszyć im mogą najpoważniejsze deformacje tkanki mózgowej – tłumaczy Wu.

Naukowcy potwierdzili, że wstrząsy mózgu doznawane po uderzeniach w głowę przez sportowców wielu dyscyplin, między innymi boksu, futbolu amerykańskiego, hokeja czy piłki nożnej, mogą prowadzić do poważnych i nieodwracalnych uszkodzeń tkanki nerwowej.

W niektórych dyscyplinach wprowadzono już specjalne protokoły, które nie pozwalają powrócić na boisko czy lodowisko krótko po takim zdarzeniu.

Te wyniki badań sugerują, że w niektórych dyscyplinach warto wprowadzić modyfikacje sprzętu, by kształt kasku zapobiegał właśnie wstrząsom rotacyjnym.

 

 

 

Źródło: PhysOrg
0 0 votes
Article Rating