Najnowsze badania wykazały, że po długiej ekspozycji na działanie dźwięku o natężeniu 110 dB, a takie osiąga się np.na koncertach, kofeina może utrudnić regenerację słuchu. Dlatego dzień później, po głośnych wydarzeniach, należy unikać picia kawy.

Kawa utrudnia regenerację słuchu

Kawa utrudnia regenerację słuchu

Badania zostały przeprowadzone na kanadyjskim Uniwersytecie McGill w Naukowym Laboratorium Słuchu (ang. Auditory Sciences Laboratory). Ich wyniki opublikowano w serwisie JAMA Otolaryngol Head Neck Surgery.

 

Głośne dźwięki a kofeina

Trzy grupy samic świnek morskich albinosów były wystawione na działanie kofeiny, dźwięku o natężeniu 110 dB lub obu tych czynników. Kofeina była podawana zwierzętom codziennie przez 15 dni eksperymentu, a „nadmierna stymulacja bodźcami dźwiękowymi” była zapewniana świnkom pierwszego i ósmego dnia przez godzinę. Następnie wszystkie grupy poddano testom na słyszalność dźwięków w zakresie 8, 16, 20 i 25 kHz.

Naukowcy odkryli, że grupa zwierząt, którym podano kofeinę i wystawiono ją na stymulację dźwiękową, odzyskiwała słuch znacznie wolniej, niż ta, która tylko słuchała dźwięków.

 

Problemy z regeneracją słuchu

Ósmego dnia grupa, która była wystawiona na stymulację dźwiękową, odzyskała słuch prawie całkowicie. Świnki, które dostawały także kofeinę, tego samego dnia miały problem z częstotliwościami 8, 16 i 25 kHz. Po piętnastym dniu zmiany słuchowe u drugiej grupy były jeszcze większe.

Choć badania były prowadzone na świnkach morskich, wynika z nich, że kofeina może utrudnić odzyskanie słuchu po głośnych wydarzeniach także u innych organizmów, w tym u ludzi. Dźwięk, który wykorzystano w badaniach miał natężenie 110 dB, a koncerty na ogół mieszczą się w przedziale 100-120 dB. Włożenie zatyczek do uszku podczas imprezy może być dobrym pomysłem, jednak najważniejsze, by dzień później unikać picia kawy.

 

Źródło: consequenceofsound.net, tvnmeteoactive
0 0 votes
Article Rating