Tytan może być starszy niż dotychczas myślano – dowodzą najnowsze badania. Bardzo prawdopodobne jest, że ten największy z księżyców Saturna formował się wraz z początkiem tworzenia Układu Słonecznego.

Saturn i jego księżyc Tytan

Saturn i jego księżyc Tytan

Tytan jest jedynym księżycem Układu Słonecznego, który posiada gęstą atmosferę, składającą się głównie z azotu. A to czyni go jednym z ciekawszych obiektów we Wszechświecie. Naukowcy postanowili więc sprawdzić, kiedy doszło do pojawienia się azotu w gazowej warstwie otaczającej ten największy z księżyców Saturna. 

Dzięki badaniom sfinansowanym przez agencje kosmiczne: NASA i ESA, uczeni odkryli niezbite dowody na to, iż azot z atmosfery Tytana powstawał w warunkach zbliżonych do tych, które panowały podczas narodzin najstarszej z komet obłoku Oorta.

 

Izotopy azotu kluczem do zagadki

Naukowcy twierdzą więc, że pochodzenie Tytanu zapisane jest w lodowej atmosferze tego księżyca i można je „wyczytać” ze stosunku izotopów azotu-14 i azotu-15. Zespół – wbrew wcześniejszym założeniom – twierdzi bowiem, że stosunki tych izotopów nie zmieniły się znacząco na przestrzeni kilku miliardów lat, w których formował się Układ Słoneczny.

– Kiedy przyjrzałem się uważnie, w jaki sposób stosunek tych izotopów może ewoluować, z czasem okazało się, że nie mógłby on mieć wpływu na znaczące zmiany. Nawet biorąc pod uwagę ponad cztery miliardy lat historii Układu Słonecznego – powiedział jeden z naukowców, który brał udział w badaniu.

 

Starszy od Saturna?

Niewielka ilość zmian w stosunku tych izotopów podczas tak długiego okresu pozwala naukowcom porównywać pierwotne fragmenty Tytana z innymi obiektami Układu Słonecznego. Dzięki temu udało się zauważyć, że Tytan uformował się wcześniej niż myślano, czyli na początku formowania Układu Słonecznego, kiedy powstawało Słońce i wiele komet. Tytan jest więc najprawdopodobniej starszy od Saturna.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach „Astrophysical Journal Letters”.

0 0 votes
Article Rating