Te miejsce uchodzą za najpiękniejsze miejsca na świecie, ale mało znane. Głównie przez swoje położenie: na wysokich, stromych wzgórzach, pośród skalistych wyżyn. Oto lista najbardziej malowniczych miasteczek położonych tysiące metrów nad poziomem morza.

1. St Michael’s Mount, Anglia

To przepiękna wyspa u wybrzeży Kornwalii w zatoce Mount’s Bay, niedaleko Marazion i Penzance. Na najwyższym szczycie znajduje się XV wieczna kaplica św. Michała.

Do wyspy można dostać się z lądu drogą o długości 366 metrów, którą można pokonać w czasie odpływu.

2. Mont Saint-Michel, Francja

To francuski odpowiednik angielskiego St Micheal’s Mount. Także jest wyspą pływową, o skalistym podłożu, znajdująca się w Zatoce Wzgórza Świętego Michała (franc. Baie du Mont Saint-Michel), w południowo-zachodniej Normandii.

Nad wyspą góruje sanktuarium świętego Michała Archanioła. Z kontynentem jest połączona groblą długości 1800 metrów.

3. Taormina, Sycylia, Włochy

Taormina leży w północnej części wschodniego wybrzeża Sycylii, w przybliżeniu w połowie drogi między Mesyną a Katanią. Miasto rozciąga się od poziomu morza aż do szczytów stromych gór.

Taormina ma szczęście do zabytków: w miejscowości jest dobrze zachowany teatr grecki, katedra, górujący nad miastem zamek.

4. Oia, Santorini, Grecja

Oia jest uważana za jedno z najpiękniejszych miejsc w Grecji. Znajduje się na północnym cyplu wyspy Santorini i jest jednocześnie jednym z jej najbogatszych miast. Położona na kraterze dawnego wulkanu.

W 1956 roku nawiedziło je trzęsienie ziemi, jednak Oia została dokładnie odbudowana.

 

5. Monsaraz, Portugalia

To malutkie miasteczko wznosi się nad rzeka Gwadianą na granicy z Hiszpanią. Jest uważane za najstarszą osadę w Portugalii. Miasteczko jest otoczone jest murami, z zamkiem i fortyfikacjami w środku.

6. Mdina, Malta

To dawna stolica Malty, położona w centralnej części wyspy. Jest średniowiecznym miasteczkiem z wąskimi, cichymi uliczkami, położone na wzgórzu.

Współcześnie teren miasta wyłączony jest z ruchu kołowego, więc panuje tu dość spokojna atmosfera.

7. Groznjan, Chorwacja

To miasteczko w środkowej części chorwackiego półwyspu Istria, zamieszkane przez 185 mieszkańców. To czternastowieczna osada, znana obecnie jako Miasto Artystów.

Od czerwca do września trwa Groznjańskie Lato Kulturalne, w ramach którego odbywają się koncerty i festiwale oraz plenery, wystawy malarskie i rzeźbiarskie.

8. Civita di Bagnoregio, Włochy

Civita uważana jest za jedno z najpiękniejszych miasteczek we Włoszech. Założone zostało 2,5 tysiąca lat temu w trudno dostępnym terenie, na szczycie skały niedaleko Viterbo w stołecznym regionie Lacjum.

Lecz ta miasto niszczeje w szybkim tempie, przede wszystkim z powodu erozji skały tufowej, na której została wzniesiona.

9. Arcos de la Frontera, Hiszpania

Arcos de la Frontera to miasto w południowej Hiszpanii, położone na skalnym urwisku nad rzeką Guadalete.

Do najważniejszych zabytków Arcos de la Frontera zaliczyć możemy m.in. wybudowaną na przełomie XV i XVI wieku okazałą Bazylikę Wniebowzięcia Matki Boskiej (Iglesia Parroquial de Santa María de la Asunción) oraz górujący nad miastem okazały zamek Castillo de los Arcos.

10. Bardi, Włochy

To miejscowość we Włoszech, w regionie Emilia-Romania położonym w prowincji Parma, w dolinie rzeki Ceno.

Jednym z ciekawszych zabytków jest górujący nad miastem zamek z drugiej połowy IX wieku.

 

 

Źródło: tvn24bis.pl, Reuters

 

 


 

0 0 votes
Article Rating