Na świecie istnieją liczne wodospady, które zapierają dech piersiach. Jednak dopiero kiedy stanie się w ich pobliżu i usłyszy się szum spadającej wody, można docenić ich niesamowite piękno. Ich imponujące wysokości i szerokości zapewniają niesamowite wrażenia. Od przepięknych wodospadów w Parku Narodowym Jezior Plitwickich po słynny wodospad Niagara.

Wodospady

 

Oto 10 najpiękniejszych wodospadów na świecie:

 

Park Narodowy Jezior Plitwickich – Chorwacja

Park Narodowy Jezior Plitwickich to bajkowy park w Chorwacji, położony ok. 140 kilometrów od Zagrzebia. Jego największą atrakcją jest 16 jezior połączonych ze sobą zjawiskowymi wodospadami. Park wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO i jest chętnie odwiedzany przez turystów, w sezonie letnim dziennie pojawia się tu nawet kilka tysięcy osób. Łączna powierzchnia parku to aż 200 hektarów.

Park Narodowy Jezior Plitwickich (Chorwacja)

Park Narodowy Jezior Plitwickich (Chorwacja)

 

Niagara – USA/Kanada

Niagara to wodospad na rzece o tej samej nazwie znajdujący się na granicy Kanady i USA. Rzeka ma ok 55 km długości i spada dwoma kaskadami z wysokości 50 metrów. Wodospady dzieli granica amerykańsko – kanadyjska, ale to kanadyjska strona jest chętniej odwiedzana przez turystów, ponieważ widok jest tu o wiele bardziej imponujący niż po stronie amerykańskiej. Można tu odbyć rejs statkiem i podziwiać wodospad z bardzo bliska.

Niagara (USAKanada)

Niagara (USAKanada)

 

Salto Angel – Wenezuela

Salto Angel to najwyższy wodospad świata, który wpada do dopływu rzeki Caroni w Wenezueli. Wysokość wodospadu to blisko kilometr. Wodospad to jedna z największych atrakcji Parku Narodowego Canaima i nieustannie cieszy się powodzeniem wśród turystów.

Salto Angel (Wenezuela)

Salto Angel (Wenezuela)

 

Kaieteur – Gujana

Wodospad Kaieteur znajduje się w środkowej Gujanie, na rzece Potaro. Imponujący spadek wodospadu liczy 226 metrów, a łączna jego wysokość to 251 m. Wodospad odkryty został w 1870 roku przez Charlesa Barringtona Browna, geologa pochodzącego z Wielkiej Brytanii.

Kaieteur (Gujana)

Kaieteur (Gujana)

 

Sutherland – Nowa Zelandia

Baśniowy wodospad Sutherland w Nowej Zelandii. Znajduje się na Milford Sound na Wyspie Południowej i jest najwyższym wodospadem w Nowej Zelandii oraz jednym z najwyższych na świecie. Jego 3 kaskady łącznie mają 580 metrów wysokości i ok 27 metrów szerokości.

Sutherland (Nowa Zelandia)

Sutherland (Nowa Zelandia)

 

Ban Gioc i Detian – Wietnam/Chiny

Wodospady usytuowane są w skalistym regionie na granicy Wietnamu i Chin i uznane są za największe po Niagarze wodospady graniczące między dwoma państwami. Mają ok. 30 metrów wysokości i są wdzięcznym miejscem, które inspiruje artystów oraz filmowców.

Ban Gioc i Detian (Wietnam/Chiny)

Ban Gioc i Detian (Wietnam/Chiny)

 

Wodospady Wiktorii – Zambia

Wodospady Wiktorii znajdują się na granicy Zimbabwe i Zambii i są wpisane na na listę dziedzictwa światowego UNESCO od 1989 roku. Wodospady, uważane za jeden z 7 naturalnych cudów świata zostały odkryte przez szkockiego naukowca Davida Livingstone’a. Ich wysokość liczy aż 108 m, a szerokość liczy blisko 2 kilometry. Szum spadającej wody słychać tu z odległości wielu kilometrów i jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych regionu.

Wodospady Wiktorii (Zambia)

Wodospady Wiktorii (Zambia)

 

Wodospad Iguazú – Argentyna/Brazylia

Na granicy Brazylii i Argentyny znajduje się wodospad Iguazu Falls. Jest to najszerszy na świecie wodospad, jego kaskada rozciąga się na długości prawie 2 kilometrów wzdłuż rzeki Iguazu. Średni przepływ wody wynosi tu 1756 m³ na sekundę, a jego szum można usłyszeć nawet w promieniu 20 km.

Wodospad Iguazú (Argentyna/Brazylia)

Wodospad Iguazú (Argentyna/Brazylia)

 

Yosemite – USA

Znajduje się w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii i jest jednym z największych atrakcji parku. Raz na kilka lat przez pewien okres – zazwyczaj przez dwa ostatnie tygodnie lutego – można zaobserwować niesamowitą przemianę wody w „ogień”. Jego kaskada ma ok. 740 metrów wysokości. Najwięcej wody przepływa przez niego w maju i czerwcu.

Yosemite (USA)

Yosemite (USA)

 

Gullfoss – Islandia

Islandia może się poszczycić wieloma wodospadami, ale Gullfoss pozostaje ulubionym miejscem turystów, którzy chętnie go odwiedzają. Gullfoss znajduje się na rzece Hvítá i składa się z dwóch kaskad: 11 metrowej i drugiej, która ma 21 metrów. Przepływa przez niego 400 metrów sześciennych wody na sekundę.

Gullfoss (Islandia)

Gullfoss (Islandia)

Źródło: businessinsider
0 0 vote
Article Rating