Huragan Patricia, najpotężniejszy jaki kiedykolwiek zarejestrowano na półkuli zachodniej, po dotarciu nad zachodnie wybrzeże Meksyku w piątek po południu czasu miejscowego zaczął gwałtownie słabnąć. W sobotę Patricia była już tylko depresją tropikalną.

Huragan Patricia

Krajowe Centrum Huraganów w Miami ogłosiło, że Patricia jest już depresją tropikalną. Do tego poziomu doszła o godzinie 10 czasu lokalnego. Prędkość wiatru spadła do 55 km/h.

O godzinie 7 czasu lokalnego w sobotę Patricia przestała być huraganem, a stała się burzą tropikalną z wiatrem osiągającym w porywach 80 km/h.

Gdy Patricia była jeszcze huraganem najwyższej, piątej kategorii w skali Saffira-Simpsona, prędkość wiatru dochodziła do 325 km/h.

Ku powszechnej uldze huragan uderzył w piątek o 18.15 czasu lokalnego w słabo zaludnioną część wybrzeża Meksyku, oszczędzając kurort Puerto Vallarta i portowe miasto Manzanillo. Prędkość wiatru dochodziła wtedy do 265 km/h, a huragan miał piątą kategorię w skali Saffira-Simpsona.

Znikome szkody

Donosi się o powodziach i lawinach błotnych, ale wszystko wskazuje na to, że Patricia nie wyrządziła większych szkód i nie spowodowała ofiar śmiertelnych.

– Pierwsze informacje potwierdzają, że straty są mniejsze niż można się było spodziewać po huraganie o takiej sile – powiedział w telewizyjnym orędziu prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto.

Wcześniej ostrzegano, że Patricia to najsilniejszy huragan, jaki powstał na półkuli zachodniej od kiedy rozpoczęto w 1949 roku pomiary, i że może on zagrażać – według meksykańskiego Krajowego Centrum Obrony Cywilnej – 400 tysiącom mieszkańców Jalisco i dwóch sąsiednich stanów.

Huragan Patricia -2

Zagraża nadal

Żywioł, choć znacznie osłabiony, nadal stanowi zagrożenie dla mieszkańców takich stanów jak: Nayarit, Jalisco, Colima, Michoacan, i Guerrero. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się obfite opady deszczu, do 50 l/mkw. Meteorolodzy ostrzegają, że takie ulewy mogą się przyczynić do powstania lawin błotnych.

Patricia jak Haiyan

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej Narodów Zjednoczonych siła huraganu Patricia jest porównywalna do tajfunu Haiyan, który dwa lata temu nawiedził Filipiny. Poniosło wówczas śmierć lub zaginęło 7 300 osób, zniszczeniu uległo ponad milion domów, a cztery miliony Filipińczyków uciekły z zalanych terenów.

Huragan piątej kategorii w skali Saffira-Simpsona, najsilniejszy, jaki powstał na półkuli zachodniej od kiedy rozpoczęto w 1949 roku pomiary, może zagrażać – według meksykańskiego Krajowego Centrum Obrony Cywilnej – 400 tysiącom mieszkańców Jalisco i dwóch sąsiednich stanów. Jeszcze przed dotarciem huraganu na wybrzeże planowano ewakuować z zagrożonych terenów co najmniej 50 000 osób: mieszkańców i turystów.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating