Lanehuragan czwartej kategorii – ma uderzyć w Hawaje w czwartek i może przynieść poważne zniszczenia. NASA opublikowała zdjęcie, na którym widać, jak huragan wygląda z kosmosu.

Lane na zdjęciach satelitarnych (NASA)

Huragan Lane jest coraz bliżej Hawajów. Obecnie uznawany jest za huragan kategorii czwartej w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. To najsilniejszy huragan w tym regionie od 25 lat. Niesie ze sobą zagrożenie niszczycielskich wiatrów, powodzi błyskawicznych, osuwisk i lawin błotnych.

Trasa huraganu Lane

Niebezpieczne deszcze

Narodowe Centrum ds. Huraganów podało po godzinie 3 naszego czasu, że Lane znajdował się w odległości około 415 kilometrów od wyspy Kailua-Kona.

Maksymalna prędkość wiatru towarzyszącego huraganowi wynosi 230 kilometrów na godzinę. Amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC) ostrzega, że niszczycielskie porywy wiatru mają uderzyć w wyspę Big Island w nocy w czwartek, a następnie skieruje się on w stronę wyspy Maui.

Przygotowania na najgorsze

NHC przewiduje, że miejscami może spaść nawet 500 litrów deszczu na metr kwadratowy. „To najlepszy moment, aby mieszkańcy przyspieszyli swoje przygotowania do zabezpieczenia dobytku” – podało centrum w komunikacie. „W kilku regionach huragan może zagrażać życiu” – dodano.

Gubernator David Ige przestrzega, by przygotować się na najgorsze. Zaleca, by zaopatrzyć się w zapasy wody, jedzenia i leków na 14 dni.

Lane widziany z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej:

Huragan Lane widziany z kosmosu (PAP/EPA/NASA / HANDOUT)

Puste półki w sklepach

Szkoły, kampusy Uniwersytetu na Hawajach oraz budynki niektórych urzędów administracji państwowej będą zamknięte od czwartku na co najmniej dwa dni.

Na półkach w lokalnych sklepach prawie nic już nie zostało, a ci którzy nie zdążyli się jeszcze zaopatrzyć w potrzebne produktu, kupują ostatnie sztuki.

 

 

Źródło: accuweather.com, NHC NOAA, Reuters, tvnmeteo

 

 

0 0 votes
Article Rating