Niezwykły okaz ćmy, który żyje zaledwie kilka tygodni odnaleziono w Chinach. Piękne skrzydła tych owadów przywodzą na myśl drapieżną głowę węża. Najbardziej imponująca jest jednak jej rozpiętość, która sięga aż 30 centymetrów.

Największa ćma na świecie posiada piękne skrzydła, które w górnej części przypominają głowę węża 2

Największa ćma na świecie została znaleziona w Tengchong, zachodniej części Chin, w prowincji Yunnan w zeszłym miesiącu. Rozpiętość jej ogromnych skrzydeł to około 30 centymetrów. Oprócz imponujących rozmiarów, ćma słynie z pięknego ubarwienia skrzydeł, a co najbardziej imponujące, górna ich krawędź przypomina głowę węża.

Największa ćma na świecie posiada piękne skrzydła, które w górnej części przypominają głowę węża

Największa ćma na świecie posiada piękne skrzydła, które w górnej części przypominają głowę węża

 

Gdzie spotkamy ćmę-giganta?

„Ogromny motyl” to rodzaj ćmy o nazwie Pawica Atlas. Ćmę można znaleźć w lasach tropikalnych i subtropikalnych w całej Azji Południowo-Wschodniej, w południowych Chinach, Archipelagu Malajskiego, Tajlandii i Indonezji. Jej dorosłe okazy możemy spotkać bardzo rzadko, gdyż po opuszczeniu poczwarki żyją one zaledwie kilka dni.

Największa ćma na świecie posiada piękne skrzydła, które w górnej części przypominają głowę węża 1

Największa ćma na świecie posiada piękne skrzydła, które w górnej części przypominają głowę węża 5

Największa ćma na świecie posiada piękne skrzydła, które w górnej części przypominają głowę węża 4

Największa ćma na świecie posiada piękne skrzydła, które w górnej części przypominają głowę węża 3

 

Ile żyje Pawica Atlas?

Te niesamowite owady mogą przetrwać od jednego do dwóch tygodni, ponieważ nie mają one w pełni rozwiniętego aparatu ustnego, przez co nie są w stanie się wyżywić. Jedynym ich pokarmem jest ten, który zgromadziły będąc jeszcze poczwarką. Na szczęście, pomimo krótkiego życia, owady te są zdolne do kopulacji i składania jaj, przez co są w stanie zapewnić przetrwanie gatunku. Po parzeniu, samica składa jaja i ginie razem z samcem.

 

Źródło: Reuters TV, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating