Oak Ridge National Laboratory (ORNL) pochwaliło się najpotężniejszym superkomputerem na świecie. Teoretyczna maksymalna wydajność (Rpeak) maszyny Summit wynosi 200 PFlops. To oznacza, że jeśli w najbliższym czasie Chiny nie pokażą potężniejszej maszyny, to USA znowu staną się liderem rankingu Top500.

Najnowszy ranking najpotężniejszych superkomputerów na świecie zostanie opublikowany w ciągu najbliższych tygodni. Obecnie na czele listy znajduje się chiński Sunway TaihuLight, który w teście Linpack osiągnął maksymalną wydajność (Rmax) sięgającą 93 PFlops. Teoretyczna maksymalna wydajność (Rpeak) chińskiej supermaszyny to 125 PFlops.

Summit został zbudowany przez IBM-a. Korzysta on z 4608 węzłów, a w skład każdego z węzłów wchodzą dwa procesory Power9 i sześć procesorów graficznych NVIDIA Tesla V100. Włęzły połączone są za pomocą Mellanox dual-rail EDR Infiniband.

aszyna wykorzystuje 9216 24-rdzeniowych, 96-wątkowych procesorów POWER9 stanowiących autorską konstrukcję koncernu IBM, których moc obliczeniowa jest wydatnie wspierana przez 27 648 układów GPU Nvidia Tesla V100. Łączna pamięć masowa tego giganta ma pojemność 250 PB (petabajtów; 1 petabajt = 1024 terabajty).

Biorąc pod uwagę łączną wydajność CPU i GPU można stwierdzić, że moc obliczeniowa maszyny to 3,3 eksaflopsa. I nie jest to stwierdzenie pozbawione podstaw. Dyrektor ORNL, Thomas Zacharia, mówi, że jeszcze przed rozbudowaniem komputera do obecniej postaci uruchomiono na nim obliczenia z zakresu porównywania kodu genetycznego, które były prowadzone z mocą 1,88 eksaflopsa. „Po raz pierwszy w historii została przełamana bariera eksaskali”, zauważa Zacharia.

Właściciel Summita, Departament Energii, zainteresowany jest jednak uruchomianiem na nim bardziej standardowego kodu. Komputer będzie wykorzystywany głównie do obliczeń z zakresu fuzji jądrowej, pomoże przy poszukiwaniu alternatywnych źródeł energii, skorzystają z niego naukowcy pracujący nad nowymi materiałami, klimatolodzy, kosmolodzy i chemicy. Na tym się jednak nie skończy, gdyż Summit zostanie udostępniony społeczności naukowej i tutaj nacisk położono przede wszystkim na opiekę zdrowotną. Podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano komputer, dyrektor Zacharia stwierdził, że chce, by laboratorium Oak Ridge stało się CERN-em analiz danych medycznych.

Summit został wyposażony w technologie sztucznej inteligencji. Gdy Departament Energii zamawiał go w 2014 roku miano dość mgliste pojęcie o tym, jak będzie wyglądała przyszłość SI. W międzyczasie zarówno IBM jak i NVIDIA zaimplementowały w swoich układach scalonych rozwiązania rodem z AI, jak np. Tensor Cores w V100, dzięki czemu Summit stał się potężnym superkomputerem SI. Dlatego też można przypuszczać, że Summit zostanie wykorzystany w zaawansowanych badaniach nad sztuczną inteligencją.

Pojawiły się też informacje, że poprzednik Summita, Titan, zostanie wyłączony. Summit jest ośmiokrotnie bardziej wydajny pod względem obliczeniowym i pięciokrotnie bardziej wydajny pod względem energetycznym. Gdy został uruchomiony w 2012 roku był najpotężniejszym superkomputerem na świecie i wciąż jest drugim najpotężniejszym superkomputerem w USA. Szczęśliwie cały kod rozwinięty dla Titana powinien działać też na Summicie.

Summit odegra też kluczową rolę w rozwoju superkomputerów eksaskalowych. Będzie to ostatni petaskalowy komputer w Oak Ridge. Laboratorium chce rozwijać na nim kod, który w ciągu najbliższych lat powinien trafić na pierwsze eksaskalowe systemy obliczeniowe.

 

 

 

0 0 vote
Article Rating