Najwyższy alpejski szczyt Mont Blanc stracił prawie półtora metra wysokości i… „ucieka” z Francji do Włoch. To rezultaty najnowszych badań, według których powłoka lodu na „Dachu Europy” przesunęła się w ciągu kilku lat aż o 26 metrów w stronę przebiegającej tuż obok włoskiej granicy.

Mont Blanc

Dzięki precyzyjnym pomiarom przeprowadzonym przez 23 alpinistów z Instytutu Badania Gór i Lodowców w Grenoble ustalono, że wysokość Mont Blanc wynosi w tej chwili 4808,73 m n.p.m., bo stracił cześć pokrywającej go śnieżnej powłoki. Dwa lata temu podano oficjalnie, że wysokość tego szczytu sięga 4810 metrów i dwa centymetry.

Eksperci są jednak zgodni, że utratę części śnieżnej powłoki spowodowały silne wiatry i nie ma to żadnego związku z tegorocznym gorącym latem czy globalnym ociepleniem.

Problem stanowić może natomiast przesunięcie się powłoki lodowej w stronę Włoch. Komentatorzy alarmują, że zaostrzy to prawdopodobnie odwieczny spór pomiędzy obu krajami o to, czy „Dach Europy” znajduje się jeszcze na terytorium Francji czy tez już na granicy z Włochami.

Na mapach publikowanych we Francji i w większości innych krajów świata najwyższy szczyt Europy znajduje się na francuskim terytorium, a granica z Włochami przebiega przez pobliski, boczny wierzchołek Mont Blanc de Courmayeur, który ma wysokość 4748 m n.p.m..

Na większości włoskich map natomiast – publikowanych m.in. przez włoski Wojskowy Instytut Feograficzny oraz przez prywatnych wydawców, takich jak Instytut Geograficzny de Agostini i Touring Club Italiano – granica pomiędzy obu krajami przebiega przez Mont Blanc, a boczny wierzchołek Mont Blanc de Courmayeur znajduje się całkowicie na terytorium Włoch.

Źródło: PAP, rmf24
0 0 votes
Article Rating