Na pustyni w Namibii przez przypadek odkryto nowy gatunek ssaka. Naukowcy nazwali go Macroskeledies Micas. Na pierwszy rzut oka wygląda jak szczur z długim nosem, ale zwierzę to jest jednak blisko spokrewnione ze słoniem.

Macroskeledies Micas

Macroskeledies Micas

Macroskeledies Micas to gatunek ryjówki słoniowej. Wygląda jak pomieszanie myszy, mrówkojada, czy małej antylopy i słonia.- W rzeczywistości ssak jest bliżej spokrewniony ze słoniem niż z myszą – powiedział dr Galen Rathbun, pracownik naukowy w Akademii Nauk w Kalifornii, który dokonał odkrycia.

Macroskeledies Micas 2

Rzadkie odkrycie

– Często odkrywa się wiele nowych zwierząt pospolitych gatunków, ale akurat w tym przypadku to naprawdę rzadkość – powiedział dr Jack Dumbacher, kierownik katedry ptaków i ssaków w Akademii Nauk w Kalifornii.

 

Genetyczna rodzina słonia

Świat mógłby nigdy nie dowiedzieć się o tym zwierzęciu, gdyby nie dr Rathburn, który idąc po pustyni potknął się o małego „słonia”.

– Zauważyłem pewne istotne cechy zwierzęcia i poszedłem po pomoc do dr. Dumbachera z działu genetyki – powiedział Galen.

 

Para na całe życie

Ten niewielki ssak żywi się owadami i termitami (stąd nos jak u mrówkojada). Niezwykłe jest to, że zwierzęta te prowadzą monogamiczny tryb życia – dobierają się w pary z jednym partnerem. Gatunek rodzi dwa lub trzy noworodki, które są w pełni owłosione i sprawne jak inne dorosłe osobniki. Mieszkają pod ziemią, na powierzchni tworzą wiele wejść do podziemnych korytarzy.

Dalsze badania nad odkrytym gatunkiem

Nowy gatunek zostanie oficjalnie zaprezentowany na łamach czasopisma „Journal of Mammology”. We wrześniu Rathbun i Dumbacher pojadą do Namibii, żeby dokładniej zbadać siedlisko Macroskeledies Micas.  Naukowcy będą chcieli również ustalić, w jaki sposób zwierzęta te adoptują się do trudnych warunków, które panują na afrykańskiej pustyni.

0 0 vote
Article Rating