Astronauci powracający ze swoich kosmicznych misji na Ziemię są wyżsi. Wszystko za sprawą braku siły ciążenia, która powoduje rozluźnienie się kręgów i wydłużenie kręgosłupa o około 2,5 cm.

Przebywanie w przestrzeni kosmicznej powoduje rozluźnienie kręgów

Przy dłuższym pobycie w Kosmosie możemy urosnąć nawet o 5 cm. Oczywiście jest to tymczasowe. Po kilku tygodniach przebywania w ziemskich warunkach wszystko wraca do normy.

Coś za coś

Niestety „dodatkowe centymetry” mają swoją cenę. Bardzo często rozluźnienie kręgów powoduje problemy z narządami ruchu oraz problemy z przewodnictwem nerwowym. Brak siły ciążenia również może powodować bóle pleców i odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Stwierdzono, że te dolegliwości często dotykają nawet tych kosmonautów, którzy nigdy nie cierpieli z powodu bólu pleców w normalnym życiu na Ziemi.

Inne problemy

Brak siły ciążenia w Kosmosie powoduje prawdziwą rewolucję w ludzkim ciele. Astronauci powracający z podróży kosmicznej skarżą się na występowanie dziwnych błysków w oczach. Jest to wynik szkodliwego promieniowania kosmicznego, które przenika siatkówkę oka.

Kiedy wiązka dotrze do siatkówki, wyzwala w niej fałszywy obraz, który mózg interpretuje jako błysk. Takie działanie jest niezwykle szkodliwe dla oczu – około 40 byłych astronautów cierpi na różnego rodzaju odmiany katarakty.

Nabrzmiałe twarze

Astronauci bardzo często powracają z nabrzmiałą twarzą i narzekają na duszności. Wszystko dlatego, że płyny ustrojowe przemieszczają się do górnej części ciała.

Źródło: NASA, tm
0 0 votes
Article Rating