Dziewięć miesięcy ciężkiej pracy, a NASA odpłaca im się tragicznym finałem. Bliźniacze sondy GRAIL zostaną roztrzaskane o Księżyc już w najbliższy poniedziałek. Zabrakło im paliwa do dalszej pracy. Misję docelową już zakończyły, i to z powodzeniem.

GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory ) to bliźniacze sondy Ebb i Flow, które przez dziewięć miesięcy badały pole grawitacyjne Księżyca. Po przeanalizowaniu ich pracy amerykańska agencja kosmiczna (NASA) dowie się więcej o genezie naszego satelity, w tym o ukształtowaniu jego powierzchni. Wystrzelono je w kosmos w zeszłym roku, a na orbitę docelową dotarły dokładnie w pierwszym dniu 2012 r.

 

Spektakularny koniec bliźniaków

NASA poinformowała, że mimo, iż sondy dobrze wykonały swoje zadanie, zostaną unicestwione. Nastąpi to w poniedziałek, 17 grudnia o godzinie 5.28 pm EST. Wszystko dlatego, że znajdują się już na niskiej orbicie i brak im paliwa do kontynuacji misji. Zostaną rozbite o księżycową górę w okolicy północnego bieguna. Najprawdopodobniej pierwszy uderzy o Księżyc Ebb, a drugi dwadzieścia sekund później Flow. Ich prędkość w momencie zetknięcia z naszym satelitą wyniesie 1,7 km/s. Zjawisko nie będzie widoczne, ponieważ region, w którym spadną sondy, nie będzie oświetlony w tym czasie.

Źródło: Reuters, tm
0 0 votes
Article Rating