Niecały tydzień po tym, jak Kosmiczny Teleskop Hubble’a przeszedł w tryb awaryjny z powodu problemów z żyroskopami, podobną awarię zauważono w Obserwatorium Rentgenowskim Chandra. NASA poinformowała, że teleskop Chandra automatycznie wszedł w tryb awaryjny w środę.

Oba kosmiczne obserwatoria nie należą do najmłodszych. Oba również przekroczyły zakładany czas trwania misji. Kosmiczny Teleskop Hubble’a ma już 28 lat, a Obserwatorium Rentgenowskim Chandra jest tylko 9 lat młodsze. Specjaliści z NASA pracują nad rozwiązaniem kłopotów i wznowieniem obserwacji.

NASA podkreśla, że to przypadek, że oba teleskopy doznały awarii niemal w tym samym czasie. – Chandra zdecydowała, że ​​jeśli Hubble może mieć małe wakacje, to też chciała – napisał na Twitterze Jonathanem McDowellem z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, który pracuje przy obserwatorium Chandra.

Jak poinformowała NASA, obserwatorium Chandra przed wejściem w tryb awaryjny wykonało kopie zapasowe i rozłożyło panele słoneczne, by wykorzystać przestój w obserwacjach. Dokładnie tak, jak zostało zaprogramowane w razie potencjalnego zagrożenia lub awarii.

Specjaliści z NASA sprawdzają, co dokładnie wydarzyło się z teleskopem Chandra. Pierwsze informacje podawały, że są to prawdopodobnie podobne problemy, co w przypadku teleskopu Hubble’a, czyli awaria żyroskopów.

Teleskop Hubble’a przeszedł pięć misji serwisowych, a ostatnia miała miejsce w 2009 roku, ale ze względu na zakończony przez NASA program lotów wahadłowców 2011 roku, misji serwisowych już nie będzie. Wszystkie problemy muszą być załatwiane zdalnie lub wcale.

Obserwacje naukowe zostały wstrzymane na obu kosmicznych obserwatoriach.

Hubble przez awarię jednego z żyroskopów, nie jest w stanie skierować się we właściwym kierunku podczas obserwacji. Maszyna miała zainstalowanych sześć takich urządzeń, ale obecnie działają dwa. Inżynierowie pracują nad wznowieniem pracy trzeciego, by teleskop mógł wrócić do normalnej pracy. Więcej na temat awarii Kosmicznego Teleskopu Hubble’a można znaleźć w tekście: Kosmiczny Teleskop Hubble’a ma poważne problemy.

 

 

 

Źródło: NASA, DziennikNaukowy

 

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating