Naukowcy z NASA wynaleźli materiał, który wchłania 99 proc. światła widzialnego, podczerwonego i ultrafioletowego. Nigdy wcześniej nikt nie zdołał skonstruować nic podobnego. Struktura składająca się z nanorurek, według badaczy, przyczyni się do przekroczenia kolejnych barier technologicznych w eksploracji kosmosu.

Testy wykazały, że naszemu zespołowi udało się rozszerzyć 50-krotnie możliwości absorpcyjne materiału. Inne zespoły badawcze stworzyły już struktury bliskie ideałowi, jeśli chodzi o wchłanianie światła ultrafioletowego, ale niewiele z nich ma umiejętność absorbowania podczerwieni i światła widzialnego – informują naukowcy z NASA.

Dodają też, że ich materiał wchłania 99,5 proc. światła od ultrafioletu do widzialnego i 98 proc. promieni podczerwieni o różnych falach.

„To więcej niż się spodziewaliśmy”

– Jesteśmy trochę zaskoczeni wynikami naszej pracy – mówi inżynier Manuel Quijada, jeden z współprowadzących projekt. – Wiedzieliśmy, że materiał będzie absorbował światło, ale nie oczekiwaliśmy, że będzie wchłaniał je aż tak bardzo – dodał.

Taki wynalazek przyda się do ochrony gigantycznyh teleskopów, a także w miejscach, gdzie odbijanie światła może zakłócić proces badawczy.

Materiał przyda się też astronautom, którzy spowici w niego, uchronią oczy przed refleksami światła rażącymi podczas spacerów kosmicznych.

Źródło: nasa.gov, tvnmeteo.pl
0 0 vote
Article Rating