Ogłoszony przez amerykańską agencję kosmiczną NASA dokument po raz pierwszy przedstawia plan oraz konkretne daty dotyczące budowy stałych baz zasiedlonych przez ludzi na Czerwonej Planecie. Plan nie pozostawia wątpliwości co do poziomu ambicji amerykanów. Misja załogowej eksploracji głębokiego kosmosu za pomocą rakiet Orion ma się rozpocząć w 2018 r., a zaopatrzeniowa baza na orbicie księżyca ma powstać już „we wczesnych latach 2020-stych”.

mars usa flag

Kadr z filmu science-fiction „Misja na Marsa” (2000) opowiadającego o wydarzeniach z 2020 r.

„Podobnie jak w przypadku programu Apollo, wybieramy się w tę podróż dla całej ludzkości” – napisali autorzy raportu NASA. „Ale w przeciwieństwie do Apollo – zamierzamy tam pozostać”.

nasa.gov/journey-to-mars-next-steps.pdf

–Nasza strategia łączy prace projektowe i obecnie prowadzone eksperymenty, aby umożliwić nam stałą obecność w głębokim kosmosie – mówił William Gerstenmaier, odpowiedzialny za program lotów załogowych NASA.

Specjaliści podzielili program na trzy etapy. Pierwszy opiera się na obsługiwanych z Ziemi misjach na Międzynarodową Stację Kosmiczną oraz eksperymentach prowadzonych na orbicie. Chodzi o uprawę roślin, produkcję żywności, wytwarzanie części w drukarkach 3D oraz badanie wpływu długotrwałej niskiej grawitacji na organizm człowieka. Jesteśmy obecnie właśnie na tym etapie.

Krok drugi to eksperymenty poza orbitą Ziemi. NASA zamierza wykorzystać do tego budowane dopiero pojazdy załogowe Orion oraz ciężkie rakiety SLS. Mówi też o utworzeniu baz zaopatrzeniowych poza orbitą Ziemi. Z grafik koncepcyjnych wynika, że zakładaną przez NASA lokalizacją takiej bazy jest orbita wokół ziemskiego księżyca, a następne bazy zostaną wybudowane na orbitach księżyców Marsa ok. 10 lat później.

Wreszcie krok trzeci to uniezależnienie się od Ziemi. Pierwsze loty załogowe – orbitę Marsa i jego księżyców – zrealizowane zostaną w latach 30. tego stulecia. Dopiero później ma zostać przygotowane lądowanie ludzi na powierzchni obcej planety.

Zanim to nastąpi, Amerykanie muszą się nauczyć, jak bezpiecznie i niezawodnie wysyłać ludzi i sprzęt do tak odległego celu.

journey_to_mars

Grafika z ulotki NASA

„Przez naszych zrobotyzowanych wysłanników jesteśmy na Marsie i w okolicach od 40 lat. Wysyłamy orbitery, lądowniki i łaziki wykonujące coraz bardziej skomplikowane badania i wysyłające wyniki na Ziemię” – głosi raport NASA. „Rewolucyjny system opuszczania Curiosity na powierzchnię poradził sobie z ładunkiem około jednej tony. Aby bezpiecznie wysłać tam ludzi i móc zabrać ich z powrotem, musimy wykonać dziesiątki takich operacji”.

rover type lander

Grafika opisująca rewolucyjny system lądowania, przetestowany w misjach łazików marsjańskich, o którym mowa w dokumencie.

Źródła: rp.pl, nasa.gov, mars.nasa.gov
Amerykańska agencja kosmiczna NASA, statek Orion, misja na Marsa, plan misji na Marsa
0 0 votes
Article Rating