NASA opublikowała dane pokazujące, jak temperatura i opady na całym świecie mogą się zmienić do roku 2100 ze względu na rosnące stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze ziemskiej.

NASA opublikowała szczegółowe projekty globalnych zmian klimatu

Zbiór danych, który jest dostępny publicznie, pokazuje prognozowane zmiany na całym świecie na poziomie regionalnym w odpowiedzi na różne scenariusze symulowanej emisji dwutlenku węglana przykładzie 21 modeli klimatycznych. Dane o wysokiej rozdzielczości, które mogą być oglądane codziennie w skali poszczególnych miast i miasteczek, pomogą naukowcom i planistom ocenić zmiany klimatu, oraz lepiej zrozumieć lokalne i globalne skutki zagrożeń, takich jak dotkliwe susze, powodzie, fale upałów i straty w produkcji rolniczej.

Prognozy klimatyczne NASA przedstawiają szczegółowy widok przyszłych zmian temperatury i opadów według określonych wzorów na całym świecie, w skali od 25 km rozdzielczości, obejmujące okres od 1950 do 2100 roku. 11-terabajtowy zestaw danych zapewnia codzienne szacunki maksymalne i minimalne temperatury i opadów na całej kuli ziemskiej.

Dane NEX i narzędzia analizy są publicznie dostępne w ramach projektu OpenNEX na Amazon Web Services. OpenNEX jest partnerskim przedsięwzięciem NASA i Amazon, Inc., w celu zwiększenia publicznego dostępu do danych klimatycznych oraz wspierania planowania i zwiększenia zdolności adaptacji do następujących zmian klimatu na całym świecie.

 

Źródło : NASA (tłum. petrus13)
Tagi : NASA ,NEX , OpenNEX , gazy cieplarniane , zmiany klimatyczne , CO2 , ocieplenie klimatu 
0 0 vote
Article Rating