Pyły, aerozole soli morskiej, siarczany – to wszystko wiruje nad naszymi głowami. NASA opublikowała zdjęcie ukazujące rozmieszczenie aerozoli w atmosferze.

Aerozole atmosferyczne nad Ziemią (NASA)

Zdjęcie przedstawiona przez NASA ukazuje to, czego ludzkie oko nie jest w stanie wychwycić – aerozole atmosferyczne. To pyły i kropelki występujące w atmosferze, które silnie oddziaływują na promieniowanie słoneczne wychładzając Ziemię oraz są przyczyną tworzenia się chmur.

 

Pyły z pustyni

Czerwony kolor pokazuje pyły, które unoszą się w powietrzu. Ich emisja  jest związana z wielkimi pustyniami takimi jak Sahara, Gobi czy Taklamakan. Zielony to dym powstały z pożarów, natomiast biały oznacza cząstki siarczanów.

Wirują wraz z cyklonami

Na niebiesko ukazany jest aereozol soli morskiej, który wiruje w cyklonach. Emisja aerozolu soli morskiej jest  bowiem związana z prędkością wiatru, a dokładniej z załamującymi się falami. Fale oceaniczne powodują zaciąganie powietrza do wody, które następnie zostaje rozdrobnione na milimetrowej wielkości pęcherzyki. Te pęcherzyki powietrza wyskakują z dużą prędkością z wody i unoszą za sobą cząstki słonej wody, które następnie tworzą aerozol soli morskiej.

Wizualizacja została opracowana za pomocą systemu modelowania GEOS-5 (Goddard Earth Observing System Model).

 

Źródło: NASA, tm
0 0 votes
Article Rating