NASA szykuje się na kolejny kosmiczny podbój – zamierza spenetrować Tytana. Naukowcy wyślą napędzany energią jądrową okręt podwodny, by zbadać, czy w wodach Kraken Mare na księżycu Saturna istnieje życie.

NASA planuje po 2040 roku wysłać mały okręt podwodny z napędem atomowym na Tytan, księżyc Saturna 2

Tytan to takie miejsce w Układzie Słonecznym, w którym może istnieć życie. Astronomowie wyjaśniają, że jest ciałem niebieskim stosunkowo podobnym do Ziemi. Posiada gęstą atmosferę, w której zachodzi szereg skomplikowanych zjawisk. Księżyc ten jest również jedynym obiektem w Układzie Słonecznym (poza naszą planetą), na powierzchni którego odkryto powierzchniowe zbiorniki cieczy.Niestety kosmiczne roboty NASA nie są w stanie spenetrować tamtejszych wód.

Najnowsze projekty

Najnowszy projekt NASA zakłada wysłanie okrętu podwodnego, którego zadaniem będzie szukanie życia na Tytanie. Jako pierwszy obszar do badań obrano Kraken Mare odkryte w 2007 roku przez sondę Cassini.

Pierwsze projekty tworzą już naukowcy z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (JHUAPL) w Laure w stanie Maryland i projektanci maszyn podwodnych z Laboratorium Badań Stosowanych Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii.

NASA planuje po 2040 roku wysłać mały okręt podwodny z napędem atomowym na Tytan, księżyc Saturna 4

Napęd jądrowy

Naukowcy zakładają, że okręt będzie miał cylindryczny kształt. Ma składać się z czterech części i anteny, która miałaby za zadanie dostarczanie zdobytych informacji. Napędzać go będzie jądrowy generator prądu. Poza tym znajdą się na nim liczne czujniki, które pobiorą próbki z dna morskiego. Do nakreślenia topografii zbiornika wodnego urządzenie wykorzysta specjalny sonar.

Naukowcy zakładają, że okręt podwodny znajdzie się na Tytanie nie wcześniej niż w 2040 roku.

 NASA planuje po 2040 roku wysłać mały okręt podwodny z napędem atomowym na Tytan, księżyc Saturna 1 NASA planuje po 2040 roku wysłać mały okręt podwodny z napędem atomowym na Tytan, księżyc Saturna 3
0 0 votes
Article Rating