Curiosity na Marsie, odkrycie wody na Merkurym, ale i pożegnanie pionierów lotów kosmicznych. NASA ma za sobą rok niezmiernie pracowity i pełen wielkich wydarzeń.

 

Dobiegający właśnie końca 2012 rok NASA zalicza do wyjątkowo udanych. Między innymi dlatego, że na Marsa udało się wysłać łazik Curiosity, a także dzięki temu, że ulepszono technologie, które pozwolą wysłać człowieka dużo dalej w kosmos niż dotychczas.

Curiosity jest na Marsie

Na czele tegorocznych osiągnięć NASA bez dwóch zdań stoi sierpniowe lądowanie i pobyt Curiosity na Marsie. Łazik, bardzo zaawansowany technologicznie, co i rusz przesyła na Ziemię cenne zdjęcia i informacje. Dotąd np. można było dzięki niemu ustalić, że Mars trochę przypomina… Hawaje

Curiosity na Marsie. Zdjęcie z robotycznego ramienia łazika (NASA)

Komercjalizacja kosmosu

Krokiem milowym w działalności NASA było zaangażowanie w zaopatrzenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej statku kosmicznego prywatnej firmy. Dragon, kapsuła należąca do SpaceX, zadokował do ISS pod koniec maja tego roku. Nie tylko dostarczył niezbędne przedmioty, lecz także zabrał ze sobą z powrotem na Ziemię wyniki badań i przedmioty niepotrzebne astronautom. Sukces misji sprawił, że otworzył się nowy rozdział w dziedzinie lotów kosmicznych – rozdział „komercjalizacji” kosmosu.

Dragon dokujący do ISS (NASA)

ISS nieprzerwanie zamieszkana

2 listopada świętowano 12 rok z rzędu, kiedy na ISS – nieprzerwanie – przebywają ludzie.

Tylko w tym roku astronauci przeprowadzili tam około 200 eksperymentów, dzięki którym rozwijać może się nie tylko nasze rozumienie kosmosu, lecz także medycyna.

Sunita Williams, astronautka mieszkająca przez pewien czas na ISS (NASA)

Obliczanie, ile lodu stopniało

W 2012 roku NASA połączyła siły z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) w ważkim celu. Wspólnymi siłami obu gigantów zmierzono, ile lodu Antarktyda i Grenlandia straciły w ciągu ostatnich 20 lat. Okazało się, że ubytek był naprawdę znaczny.

Najstarsze, najodleglejsze galaktyki

12 grudnia astronomowie pracujący przy Kosmicznym Teleskopie Hubble’a ogłosili, że zaobserwowali siedem kandydatek na najstarsze i najodleglejsze poznane galaktyki w kosmosie. Obiekty te narodziły się ponad 13 mld lat temu. Jedna z galaktyk może być najodleglejszym znanym nam obiektem we Wszechświecie – niewykluczone, że powstała zaledwie 380 mln lat po Wielkim Wybuchu.

Być może odkryto najstarsze znane nam galaktyki (NASA)

NASA w mediach społecznościowych

Za osiągnięcie NASA uważa również swoją popularność w różnego rodzaju mediach społecznościowych. Na Facebooku ma 1,5 mln fanów, a na Twitterze wpisy agencji śledzą ponad 3 mln użytkowników.

Woda na Merkurym!

Wart odnotowania jest też fakt, że należąca do NASA sonda Messenger (Mercury Surface, Space Environment, Geochemistry and Ranging) odkryła na powierzchni Merkurego wodę w postaci lodu. Natrafiono na nią na biegunie północnym planety.

Mozaika obrazująca północ Merkurego (NASA)

Orion coraz bliżej próbnego lotu

W lipcu powstał egzemplarz testowy Oriona, załogowego statku kosmicznego, który pozwoli ludziom wylecieć już nie na Księżyc, a na Marsa czy na asteroidę. Orion to część nowego, wartego 35 mld dolarów, systemu zwanego Space Launch System. Ma on pomóc USA odzyskać pozycję w podboju kosmosu po wycofaniu ostatnich wahadłowców. Statek kosmiczny w 2014 roku odbędzie swój próbny lot.

Zmarli pionierzy kosmosu

Rok 2012 był dla NASA także rokiem pożegnania z pionierami wypraw kosmicznych. W sierpniu zmarł Neil Armstrong – pierwszy człowiek, który postawił stopę na Księżycu. Miesiąc wcześniej odeszła Sally Ride – pierwsza Amerykanka w kosmosie.

Bezprecedensowy był również fakt, że na emeryturę odeszły wahadłowce kosmiczne NASA  – m.in. Atlantis. Już nigdy nie poleca w kosmos, ale za to znalazły swoje miejsce w muzeach.

Z NASA matmę da się lubić

Latem tego roku NASA zainaugurowała warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Ich głównym celem było pokazanie, że nauki ścisłe nie są takie trudne i nudne, jak mogłoby się wydawać. Pracownicy NASA w ciekawy i zabawny spoób pokazywali, jak w praktyce mają się zastosowania z dziedziny matematyki, inżynierii, technologii i fizyki.

Spojrzeć dalej

Także w tym roku NASA wypuściła w kosmos statek Installar Boundary Explorer, który bada Wszechświat poza naszym Układem Słonecznym. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki jego obserwacjom dowiemy się więcej na temat tego, w jaki sposób powstał nasz Układ Słoneczny, jakie siły nadały mu taki, a nie inny kształt, oraz jaka jest historia innych gwiazd w Mlecznej Drodze.

Bezpieczniejsze zejście

NASA wciąż udoskonala swoje statki kosmiczne, żeby coraz lepiej radziły sobie w kosmosie. W tym roku pracownikom sekcji kosmicznych technologii udało się wynaleźć taki pojazd, który łatwiej i mniej inwazyjnie wchodzie w atmosferę planet m.in. Ziemi czy Marsa.

Źródło: NASA, tm
0 0 votes
Article Rating