Kosmos kojarzy nam się z głuchą ciszą, ale nic bardziej mylnego. Z okazji Halloween NASA opublikowała niezwykłą listę nagrań prosto z kosmosu.

Nagrania te nie mają żadnego związku z kosmitami, ale i tak brzmią niczym ścieżka dźwiękowa z filmu o obcych.

Naukowcy z NASA zebrali odgłosy z różnych misji badawczych, a następnie opracowali niezwykłą listę utworów w sam raz na popularne amerykańskie święto Halloween.

Skąd te dźwięki?

Statki kosmiczne i sondy są nieocenionymi źródłami informacji. To dzięki nim kosmos staje się nam coraz mniej obcy.

Oprócz instrumentów, które fotografują niebiańskie „cuda”, statki kosmiczne posiadają przyrządy, które mogą wychwytywać i zapisywać nietypowe dla nas dźwięki. Naukowcy rejestrują je w postaci fal radiowych, które nie są słyszalne dla ludzkiego ucha. Następnie konwertują te dźwięki do odpowiedniej długości fali, abyśmy mogli je usłyszeć. Oto efekty ich pracy.

Jowisz

Sonda Juno zarejestrowała dźwięki, które pochodzą z Jowisza. Juno przekroczyła granicę intensywnego pola magnetycznego Jowisza, następnie za pomocą instrumentu, który umożliwia rejestrację fal, przechwyciła dźwięki. Pochodzą one z 24 czerwca 2016 roku.

 

Księżyc Jowisza przemówił

27 czerwca 1996 r. statek kosmiczny Galileo wykonał jedne z pierwszych przelotów w okolicy największego księżyca Jowisza – Ganymede, pozyskana ścieżka dźwiękowa pochodzi z eksperymentalnego instrumentu, który został zamontowany na pokładzie statku kosmicznego.

 

Fale plazmy

Fale plazmy rozchodzą się podobnie jak fale oceanu w dość rytmicznym tempie. To właśnie instrument EMFISIS, który był zamontowany na pokładzie sondy Van Allen’a, zarejestrował te tajemnicze fale. Naukowcy przetworzyli zebrany materiał, a my możemy usłyszeć tajemnicze odgłosy pochodzące z odległej przestrzeni.

 

Saturn

Saturn emituje bardzo intensywne promieniowanie radiowe. Statek kosmiczny Cassini zapisywał dane pochodzące z okolic gazowego olbrzyma.

 

Obłoki pyłu

14 lutego 2011 r. statek kosmiczny Stardust wleciał w obłoki pyłu i małych cząsteczek skalnych.

 

Źródło: NASA, tvn24
0 0 votes
Article Rating