Pierwszą trójwymiarową wizualizację topniejącego płatka śniegu przygotowali naukowcy z NASA. To tylko pozornie „sztuka dla sztuki”. Im więcej będziemy o tym wiedzieli – przekonują badacze – tym łatwiej będzie przewidzieć zagrożenia związane z opadami.

Wideo, którym pochwaliła się ostatnio amerykańska agencja kosmiczna, przedstawia trójwymiarowy model numeryczny, wizualizujący topnienie płatków śniegu w atmosferze. Stworzył go Jussi Leinonen z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w Pasadenie (Kalifornia).

Przewidzieć groźne opady śniegu

Jak podkreślają badacze, szczegółowa wiedza o tym, jak przebiega topnienie, może pomóc rozpoznawać wśród sygnałów radarowych te zwiastujące opady śniegu, szczególnie ciężkiego i wilgotnego. To taki śnieg najczęściej powoduje łamanie drzew i zrywanie linii energetycznych. Dogłębne poznanie procesów zachodzących w topniejącym śniegu pozwoli poprawić trafność prognozowania tego zagrożenia.

Analizy budowy i zachowania się śnieżynek są jedną z metod, z których korzystają naukowcy z NASA w badaniu kriosfery – czyli zlodowaciałych obszarów Ziemi.

 

Od płatka śniegu do kropli wody

Model Leinonena odtwarza kluczowe cechy i fazy roztapiania się płatków śniegu, zaobserwowane w naturze. Początkowo wytopiona woda gromadzi się w dowolnych wklęsłych obszarach śnieżynki. Cząstki wody z tych miejsc łączą się, tworząc warstwę cieczy wokół rdzenia lodowego. Ostatecznie przekształcają się w kroplę wody.

Przedstawiony w modelu płatek ma trochę ponad centymetr długości i składa się z wielu pojedynczych kryształków lodu, których ramiona złączyły się w powietrzu.

 

0 0 votes
Article Rating