W grudniu 2018 roku chińscy astronauci wysłali w statek kosmos Chang’e 4, który 3 stycznia 2019 roku wylądował po niewidocznej stronie Księżyca. NASA opublikowała zdjęcie Chang’e 4.

Zdjęcie w wysokiej rozdzielczości

Kiedy statek wylądował, chińscy naukowcy nie poinformowali o jego dokładnej lokalizacji. Teraz – dzięki zdjęciu amerykańskich naukowców – możemy zobaczyć, jak wygląda widziany z kosmosu na powierzchni Księżyca, usianej bruzdami i kraterami. Bardzo trudno go jednak dostrzec.

Dowód na lądowanie

30 stycznia NASA sfotografowała miejsca, w którym wylądował chiński statek kosmiczny Chang’e 4 wraz z łazikiem Yutu-2. Zdjęcie wykonał orbitujący wokół Księżyca i należący do amerykańskich astronautów statek Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).

Dwa piksele szerokości

„Ponieważ LRO znajdował się 330 kilometrów na wschód od miejsca lądowania, Chang’e 4 ma tylko dwa piksele szerokości, a łazika w ogóle nie da się dostrzec” – napisał na blogu misji Mark Robinson, badacz Księżyca z NASA.

„Masywne pasmo górskie w tle to zachodnia ściana krateru von Karmana, wznosząca się na wysokość prawie trzech kilometrów” – dodał.

Dopiero po powiększeniu zdjęcia widać go jako białą kropkę:

Ten biały punkt na zdjęciu pośrodku strzałek to statek Chang’e 4 (NASA/GSFC/Arizona State University)

 

Źródło: sciencealert.com, NASA, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating